7 '"pENEINDE tot een regionale decentralisa tie te geraken van de veel omvattende taak, die op haar schouders ligt, heeft de Commissie Stad en Dorp in overleg met het Hoofdbestuur van den Bond Heemschut elf Provinciale Commissies in het leven geroepen met de bedoeling, dat deze een gedeelte van haar last zullen overnemen. Aangezien aan deze Commissies de eisch moet worden gesteld, dat zij voor het meeren- deel uit deskundigen bestaan, werden in de eerste plaats de Directeuren der Provinciale Planologische Diensten uitgenoodigd het Voorzitterschap op zich te nemen. Voorts werd uit hoofde van zijn functie steeds de Directeur van de Provinciale Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in de betreffende Commissie opgenomen, terwijl de overige leden werden gekozen uit vooraanstaande ar chitecten en andere personen, die op dit spe ciale gebied heeds hun sporen hebben ver diend. Reeds door de keuze der commissieleden werd contact gezocht met bestaande vereenigin- gen op ons terrein, als b.v. „Het Geldersch Landschap", „Het Groningsch Landschap" en met de respectievelijke schoonheidscom missies. Het ligt in de bedoeling, dat in elke provincie, waar een provinciale Schoonheids commissie bestaat, steeds ten minste één lid hiervan tevens deel van onze overeenkomstige commissie uit zal maken. Het doel van de Provinciale Commissie zal allereerst zijn het coördineer en van de reeds bestaande activiteit van vereenigingen op heemschutgebied in_haar rayon. Voorts zullen zij ter hand nemen de volledige inventarisatie van objecten wegens architec tonisch en historisch belang en bovendien van karakteristieke- of schilderachtige gevallen en complexen van stedebouwkundige importan tie (o. a. dorpssilhouetten). Zij zullen een bewakingsdienst organiseeren, die een waarschuwende taak heeft waar ge vaar dreigt voor de geïnventariseerde objecten en deze voorwerpen zooveel mogelijk bescher men. Vanzelfsprekend ligt het in de bedoe ling nauw samen te werken met den Rijks dienst voor de Monumentenzorg en met het Openlucht Museum in Arnhem, dat zich reeds geruimen tijd met de landelijke documentatie bezighoudt. Het is echter allerminst het ver langen van de Commissie Stad en Dorp van ons land een openlucht-museum te willen ma ken. In de komende jaren is een bijzonder i groote productiviteit te verwachten op bouw kundig gebied. Wij willen geen remmenden invloed uitoefenen, doch slechts bevorderen, dat een zoo groot mogelijke harmonie bereikt zal worden tusschen het goede, dat er reeds is en het naar wij hopen betere, dat nog ko men zal. De Provinciale Commissies zullen stimuleer - ren het tot stand komen van locale vereeni gingen op heemschutgebied in steden, waar deze nog ontbreken en in het algemeen de be langstelling wekken van de burgers voor de schoonheid van hun stad en van ons land. WARNAARS, Secretaris van de Commissie Stad en Dorp.. N.B. De Voorzitters der elf Provinciale Commissies staan vermeld op blz. 2 van het omslag van dit blad. Jaarvergadering. Het ligt in de bedoeling de jaarvergadering van den Bond Heemschut dit jaar te houden op Vrijdag 5 September. Is U er zeker van dat Uw jaarlijksche bijdrage aan den Bond Heemschut voldaan is? Zoo niet dan ziet de Penningmeester op postrekening 124326 gaarne Uw overschrij ving tegemoet.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1947 | | pagina 9