16 In de Zaansche pers werd de beschikking vnn den Minister van O. K. W. van 21 Mei 1S46 in herinnering gebracht, waarbij alle wind- en watermolens, met uitzondering van die, welke geheel of grootendeels van metaal zijn vervaardigd, aangemerkt worden als mo numenten in den zin van art. 7 van h'et besluit van 7 Mei 1945 (Staatsblad F. no. 97), zoo dat deze molens niet, mogen worden gesloopt ol veranderd dan na voorafgaande toestem ming van de Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg te 's-Gravenhage. De Burgemeester van Zaandam brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat het blijkbaar niet voldoende bekend is, dat ook de kleinere houten watermolentjes onder deze beschikking vallen. Wie zich hier niet aan "Stoort, loopt kans op een gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. In de Maas- en Roerbode te Roermond wordt door Dr W. Diemen, houtvester bij Staals- boschbeheer, gewezen op de huidige groote belangstelling voor hout, die doodelijk is voor het bosch en de opstanden. Het gevaar schuilt vooral in het niet opnieuw inplanten en het ontginnen van de kapvlakten tot landbouwgrond. De totale houtvoorraad is in angstwekkend tempo verminderd. In afzienbaren tijd zal geen hout meer te oogsten zijn, aangezien er dan geen oudere bosschen en houtopstanden meer zijn, die het zouden kunnen opleveren. Gewezen wordt op het subsidie, die Staats-, boschbeheer geeft in de kosten herbe- bossching, vooral die bosschen en houtop standen, die tusschen 10 Oct. 1940 en 1 Oct. 1945 zijn geveld. Zij bedraagt 50 van de' normale kosten van herbebossching. Zeer -kleine herbeplantingen beneden de 200. komen voor subsidie niet in aanmerking. Haarlem's Dagblad deelt mede, dat de Heem- steedsche slot-ruïne* wordt opgeknapt. De restauratie zal zich bepalen tot het weder- opbouwen van de mooie monumentale brug. Als daarenboven de omliggende oude ge bouwen gerestaureerd zouden worden, zou het mogelijk.zijn daarin een historisch museum te huisvesten. Een historische vereenigmg is in oprichting.. In het Groninger Dagblad wordt de aanleg van een natuurbosch bepleit in de Gemeente Slochteren. De Rotterdammer bericht, dat de molen ,,De Prins van Oranje" op den ouden stadswal van Buren, die in vervallen toestand verkeert, met steun van een daartoe opgericht molenfonds, gerestaureerd zal worden. H.M. de Koningin heeft hiervoor een gift toegezegd. In Het Vrije Volk wordt de aandacht ge vraagd voor de verwaarloozende, leegstaande Luthersche Ronde Kerk aan het Singel te Amsterdam. Gewezen wordt op het prachtige kerkorgel, de acoustiek, die ongeëvenaard is in Amsterdam, en de ligging. Voorgesteld wordt deze kerk tot muziek centrum te bestemmen. De Tijd prijst het besluit, dat de keitjes- stoepen van Elburg op de lijst van Monu mentenzorg plaatste.N De Maasbode noemt het kasteel Neercanne, dat met ongeveer 16 h.a. bosch door de Stich ting ,,Het Limburgsche Landschap" is aan gekocht, één van de mooiste landschappelijke monumenten van Zuid-Limburg. Vooral Maastricht en omgeving zal verheugd zijn <?ver deze aanwinst wegens de schitterende wandelgelegenheid, welke de aangekochte bosschen bieden in het prachtige Jekerdal. In het Groninger Dagblad protesteeren het Kunstcentrum Prinsenhof, de Vereeniging tot Bevordering van de Bouwkunst en de Kunst kring ,,De' Ploeg" tegen het voornemen van de Gemeente Groningen om het Sterrebosch te gaan „opknappen". Zij dringen er op aan, zooveel mogelijk het natuurlijke karakter van het Sterrebosch te sparen en niet te gaan „moderniseeren". Het postgironummer .van den Bond Heemschut is 124326. i

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1947 | | pagina 18