9 van deze vermeende verbeteringen, die verre van noodwendig warpn, was, dat het harmo nische verband, dat er tusschen huis en weg bestond, verloren ging en het evenwicht op in het oog springende wijze verstoord is. Men was vervuld van toekomstige verkeersproble men, die zich nooit zouden voordoen en zag vat van wezenlijke waarde was over 't hoofd. Het moge den ontwerpers van hét ruil verkavelingsplan tot leering strekken! In een zoo natuurlijk ontstane en gegroeide situatie zal men zich bij het projecteeren van nieuwe wegen tot het uiterste moeten beperken en, om het karakter van het geheel niet te scha den, in de eerste plaats verbetering moeten zoeken m herstel van de bestaande,wegen en afwateringen en ook voor een groot deel, ten rninste zooveel mogelijk, „kavelruil" in plaats van „ruilverkaveling"- tot stand moeten brengen. Het is zeker een niet minder moeilijke dan schoone taak, hier zooveel waarden van sterk uiteenloopenden aard in juiste verhouding tegen elkaar af te wegen en hun plaats in een groot* verband te bepalen. Een taak, die niemand volbrengen kan zonder fouten te maken, maar- ook zeker niet, zonder eenige van 's lands geheimenissen te hebben doorgrond. Het ruilverkavelingsplan ontkent en negeert al deze geheimenissen, het ontkent de waarde van het bestaande, dat uit de natuur van dit land is geboren, het negeert de tradities, die zich hier wisten te handhaven en waardoor het grootendeels gespaard bleef voor den ver nietigenden invloed der bouwindustrie, die het boerenland haast nergens onaangetast heeft gelaten, maar het landschap heeft ont luisterd en het boerenleven heeft verarmd. In zijn strijd tegen de ontaarding van de boerenbouwkunst schreef de Heer v..d. Kloot Meyburg 35 jaar geleden: „Den boer moet meer liefde en waardeering worden ingeboezemd voor hetgeen zijn vader en grootvader hem nalieten en in hem dient het besef te worden opgewekt, dat die oude overblijfselen beschermd dienen te y/orden als zijnde tot op zekere hoogte een eigendom, waarop ook de gemeenschap rechten kan doen gelden...". Maar hij verloor daarbij uit het oog, dat juist de gemeenschap ieder levend verband met deze voortbrengselen reeds lang had verloren en dat, waar elders slechts een vorm, een getuigenis, een herinnering bleef aan voorbij gegane tijden, op zich zelf wel schoon en levend, maar toch zonder verband met het dagelijksche leven en daarom meer weemoedig dan vreugdevol, hier nog het langst iets bewaard bleef, in een grooter yer- band met mensch en natuur, iets van dat ecuwig onveranderlijke als het gaan en komen der jaargetijden. Want toen de eerste teekenen van ontaarding der bouwkunst op 't land zich openbaarden, had het vernietigingsproces zich reeds voor een groot deel voltrokken, terwijl het boeren leven onaangetast was gebleven, zooals het steeds onaangetast en schier onveranderd Heef, als in de wisseling der tijden elders groote veranderingen plaats vonden. Zoo dient dan vooreerst niet de boer tot 't besef te worden gebracht, dat de oude over- Anonieme Aquarel van Formetum op Terschelling. <rv -m

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1947 | | pagina 11