RUILVERKAVELING OP TERSCHELLING 8 J^EEDS in 1942 heeft de vereeniging tot be houd van Natuurmonumenten in Neder land, in hare actie gesteund door den 'Bond Heemschut, duidelijk hare bedenkingen tot uiting 'gebracht tegen de bestaande plannen voor rudverkaveling op Terschelling. Sedert dien is er, alhoewel alle voorbereidingen ge troffen waren en er reeds een begin was ge maakt met de ten uitvoerlegging, van de ver dere uitvoering van het werk nagenoeg mets meer gekomen. Deze omstandigheid, tezamen met den bij mij gevestigden indruk, dat het ernstig en ge grond protest van deskundige zijde bij de be slissende instanties meer weerklank vinden mocht dan onder de toenmalige omstandig heden tot uiting kon komen, wekte bij mij zeer v hoopvolle verwachtingen ten aanzien van een na-oorlogsche herziening der ruilverkave- •lingsplannen, welke echter tot nog toe niet bewaarheid mochten worden. Wel vernam ik, dat de Contact-Commissie voor natuur- en landschapsbescherming er thans wederom bij den Minister op heefpaan- gedrongen, alsnog de tegen het project inge brachte bezwaren gehoor te willen verleenen. Deze kwestie is juist daarom'ook voor Heem schut van- zoo ver strekkende beteekenis, orn aat het hier niet alleen gaat om een op zich zelf staande schending van het landschap, maar om de aantasting van het levende ver band, dat hier nog bestaat tusschen mensch en ding in harmonie met de natuur. Deze ruilverkavelingsplannen tasten niet al leen op onaanvaardbare wijze de zoo natuur lijk ontwikkelde en organisch gegroeide struc tuur van het land aan, maar uiteraard alles wat hiermede in eén grooter verband tezamen hangt. De historische ontwikkeling van den Ter- schellinger-polder spreekt zich m' het be- bcstaande nog duidelijk uit. De weg, die West met Oost verbindt, vindt zijn oorsprong in een strandwal, welke zich naar men aanneemt, reeds enkele eeuwen voor 't begin onzer jaar telling gevormd heeft.' Deze wal, waarop ook de dorpen ontstonden is thans ongetwijfeld een belangrijk monu ment; i Midsland, Landerum, Formerum, Liest, Hoorn en Oosterend vormen ieder op zich zelf een eenheid, allen tezamen en ieder afzonderlijk sterk gebonden aan de structuur van den weg. Daar de boerderijen het be- dnjfsgedeelte van den weg afgekeerd heb ben, terwijl de dorsch-deuren veelal in den langsgevel op het Oosten zijn' gesitueerd, is ei een systeem van zijwegen ontstaan, van den hoofdweg af, die langs en achter de boer derijen omloopen. De waterscheidingen in den polder, tusschen woonwal en dijk, .zijn ten deele de oude slenken, de natuurlijke af wateringsstroompjes. Als men lands de be staande wegen loopt, dan treft steeds weer het sterk rhythmisch verband der huizen on derling en ten opzichte van den weg, stap voor stap wisselt het beeld en is 't verrassend mooi. Bij het verharden van den hoofdweg, waartoe men eerst in 't jaar 1910 is overgegaan, meen de men, dat 't erg onnuttig was hier en daar den weg een ander beloop té geven en eenige bochten af te snijden. Het droevige resultaat i

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1947 | | pagina 10