HERSTEL VAN VEERE'S KLOKKENSPEL 7 zal moeten staan voor een uitgebreide taak. Deze twee commissiën zullen elkaar aanvullen en, waar noodig, elkaar de hand moeten reiken. Voor het Bestuur blijft de algemeene leiding en de stimulans, de propaganda, waarvoor het blad, de Heemschutserie en Heemschutbibliotheek machtige wapenen zijn. Deze gewijzigde toestanden zullen hun invloed uitoefenen op het kader der werkende leden, de bestuursleden, de berichtgevers, de commissie leden. Terwijl vroeger de belangstelling voorop stond met de vakkennis als toegift, zal dit nu omgekeerd moeten worden. Vakkennis, vakbekwaamheid, aesthetisch inzicht zullen nu voorop moeten staan, met de algemeene belangstelling als toegift. Bij de keuze van functionarissen zal hierop gelet worden. Ook zal den leden een belangrijker plaats toegekend worden. Vroeger deed het Bestuur alles en keken de leden toe. Nu zal een middel gevonden moeten worden om hen allen een kans te geven en de leden, wier aan tal naar de 1000 glijdt, tot medewerkers te maken. Hoe dit kan, is reeds uiteen- eengezet in een rapport vdat Uw Secretaris in een tijd van ziekte, in den winter van 19441945, maakte. Den Bond Heemschut zij beleid en kracht toegewenscht, om dit nieuwe tijdperk in te gaan, door Uw scheidenden Secretaris. AMSTERDAM, September 1946. A. A. Kok, Secretaris. De nieuwe Stichting „Veere", opgericht „tot herstel en verhooging van haar zeer eigen stadsschoon", heeft zich als eerste doel gesteld de herstelling van Veere's stadscarillon, dat thans tot de weinige nog behouden klokkespelen in ons land behoort. Dit klokkespel, dat oorspronkelijk in 1594 in den toren werd aangebracht en van den Mechelschen klokkengieter Peter van den Ghein afkomstig was, werd reeds in 1735 door diens nazaat Pieter van den Ghein te Leuven vernieuwd en uitgebreid en gedeeltelijk nog eens in 1790 door Andreas van den Gheyn ver nieuwd. Voor den oorlog verkeerde het echter wederom in staat van verwaar- loozing. Gelukkig werden de klokken, zij het ternauwernood, tijdens den oorlog voor roof door de bezetters bewaard. Op raad van den Klokken- en Orgelraad zal nu eerst de restauratie van het klokkenhuis plaats vinden, wat onder leiding van het Rijksbureau voor Monumentenzorg geschieden zal. Met het aanbrengen van een nieuw klavier, het aanbrengen van een nieuwe automatische speeltrómmel en het vernieuwen v,an enkele klokken is dan ongeveer nog een bedrag van f 9000.— gemoeid. De Carilloncommissie hoopt dit bedrag door- medewerking van klokkenvrienden in ons heele land bijeen te kunnen brengen. Laat ieder die iets gevoelt voor de schoonheid van het klokkenlied dus zijn gave zenden aan den Penningmeester van de Stichting Veere, den Heer R. REPKO aldaar, of storten op de postgirorekening van de Stichting, No. 510400 te Veere. J. A. Bierens de Haan, Voorzitter van den Bond Heemschut.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1946 | | pagina 8