In dat tijdsverloop is veel gebeurd. Het eerste werk was een maandblad te stichten, dat den 21 sten jaargang volbracht, tot de oorlogsomstandigheden er een eind aan maakten. Het*adviesbureau voor de verbetering van de dorpsbouwkunst werd gebracht tot een productie van 500 bouwplannen per jaar, gemiddeld 2 per werkdag, om toen te worden overgedaan aan Provinciale Schoonheidscommissies die reeds bestonden of werden gesticht op aansporing van den Bond Heemschut. Tallooze adviezen op uiteenloopend gebied werden door de Bestuursleden verstrekt. Het slotnummer was in de oorlogsjaren de Heemschutserie, waarmede in een tijd dat nagenoeg geen „goede" boeken verschenen, eenige honderdduizenden boekjes tot de Nederlandsche volk werden gebracht om dit volk eraan te herinneren dat er nog een Nederland was. Hoe dit geschiedde doet thans niet meer ter zeke; er moesten vele listen bij te pas komen. Thans heeft Uw Secretaris besloten zich terug te trekken van het Secretariaat en van het blad „Heemschut", om plaats te maken voor een jongere generatie. Het heeft ons allen verheugd dat de Heer T. KOOT bereid bleek het bestuurssecretariaat en het redacteurschap van het blad te aanvaarden. Wegens een voorgenomen buitenlandséhe reis zal de Secretaris nog zoolang aanblijven. Na overweging en op verzoek van de medebestuursleden is hij bereid zijn aandacht nog te blijven wijden aan de Heemschutserie en de Heem- schütbibliotheek, een serie boeken in grooter formaat. De Bond Heemschut gaat nu een nieuw tijdperk tegemoet. Het oude vervaagt, het nieuwe treedt naar voren. Vroeger stond de Bond Heemschut als een enkeling op de bres in den strijd voor het behoud van de schoonheid. Toen werden wij, Heemschutters, minzaam uitgelachen over zooveel naïveteit. De techniek was im mers gekomen met de machine en de tijd van schoonheid en handwerk waren voorbij. Geleidelijk is dit veranderd. De ingenieurs, die vroegers afwijzend stonden tegenover het streven van den Bond Heemschut, zijn nu medewerkers geworden. De strijd tegen de ontsierende reclame is vrijwel volstreden wegens de verorde ningen van Provinciën en Gemeenten. De oude bouwwerken staan onder zoodanige controle dat daaraan niet veel gebeuren kan zonder Rijksmonumentenzorg. Aan de wegen wordt veel zorg besteed. Ook aan de bruggen werd vóór den oorlog aesthetische zorg besteed; dat zal wel weer terugkomen. De lintbebouwing en verdere excessen op het gebied van de uitbreiding van steden en dorpen is aan banden gelegd door wet en verordening. Op bijna elk gebied is een Overheids instelling ontstaan, welke bureaux tesamen vrijwel h'et geheele land bestrijken. Zoodanig is deze Overheidsbemoeiing dat het somtijds schijnt of de Vereenigingen hun tijd gehad hebben en wel kunnen verdwijnen. De Bond Heemschut heeft nu te kiezenworden tot een doorgeefstation van de binnenkomende vraagstukken aan de Overheidsinstellingen óf deze zelf ter hand nemen. Het Bestuur heeft het laatste gekozen. Omdat daarvoor vakkundigheid op velerlei gebied noodig is, werden Commissiën ingesteld; in 1933 de Commissie „De Weg in het Landschap" toen de autoweg zich een plaats ging veroveren, welke commissie zich thans bezig houdt met de vraagstukken van velerlei soorten wegen en het landschap. 'In 1940 werd gesticht de Commissie Het Dorp, welke in 1944 werd opgenomen in de nieuwe Commissie Stad en Dorp, welke nu gereed

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1946 | | pagina 7