3 vergunningen brengt. De bedoeling is, bij de uitgeversfirma ALLERT DE LANGE, die reeds zooveel voor de Heemschutserie deed, met een omvangrijker blad dan voorheen uit te komen, dat weder onder redactie van den Bond Heemschut zal komen te staan. Het blad zal niet alleen orgaan van den Bond Heemschut zijn, doch tevens in den lossen verkoop gebracht worden, zoodat ook niet-leden zich abonneeren kunnen. Heemschutserie. Nadat met ve$l moeite de laatste drie deelen van de Heemschut serie, welke in September 1944 op de pers lagen, afgewerkt waren, heeft de uit gave eenigen tijd stil moeten staan. Doch thans is de uitgever, steeds in samen werking met de redactie, wedes energiek bezig met den herdruk van alle deelen. Tevens worden verschillende nieuwe deelen voorbereid. Een keurig ingebonden serie werd aangeboden door den Bond Heemschut en de c.v. Allert de Lange aan Hare Majesteit de Koningin; hierop werd geantwoord met een waardeerenden brief. Naast de Heemschutserie is het de bedoeling, een tweede serie te gaan beginnen, de „Heemschutbibliotheek'' genaamd, welke zal bestaan uit wetenschap pelijke boeken in kwarto formaat, duurder en rijker uitgevoerd dan de Heemschutserie. Molens. Wederom werden eenige bijdragen verstrekt aan molens, waarvan de restauratie noodig was. Het bleek, dat door den oorlog ongeveer 200 van de 2000 molens teloor gegaan zijn, voornamelijk wegens hun hoogte. Moge dit verlies een aansporing zijn tot het behoud van de andere. Oude Bouwwerken. Door den ongunst der tijden werden in Nederland weinig officieele restauraties tot stand gebracht. Echter werden, vooral in de groote steden, tal van oude gevels in beteren staat van onderhoud gebracht. Wederopbouw. De Bond Heemschut bood zijn diensten aan bij verschillende in stellingen, o.a. bij den Minister van Openbare Werken en Wederopbouw, en bij den Gemachtigde voor den Noodwoningbouw. De respectievelijke antwoorden waren niet onbevredigend te noemen. Zooals in het begin van dit Jaarverslag is uiteengezet, zal de Bond Heemschut stimuleerend werkenindien noodig kan echter ook werk op ander gebied gedaan worden, dat nuttig voor. den Wederopbouw mocht zijn. Afbraak. Door de slechte verbindingen in den afgeloopen winter was de Bond Heemschut genoodzaakt, zich in engen kring te bewegen. Door het gebrek aan brandstoffen werden te Amsterdam en elders vele huizen gesloopt; hierbij waren verschillende van kunsthistorische en architectonische waarde. Op aandringen van enkele Amsterdamsche vereenigingen, waaronder de Bond Heemschut, werd be-~ reikt, dat in samenwerking met de Gemeente de meeste waardevolle gevelonder- deelen bewaard bleven. Deze zullen bij wederopbouw weder toegepast kunnen worden. Aan het einde van deze vergadering zal de Heer TON KOOT over den afbraak en aanverwante zaken meer mededeelen. Zoo heeft dan het heemschutwerk ondanks de moeilijke omstandigheden van koude, reisgelegenheid, gevaren en dergelijke doorgang kunnen vinden. Nu de tijd is aangebroken voor bezinning op nieuwe mogelijkheden tot ontplooiing staat de gelegenheid voor den Bond Heemschut open, zich te ontwikkelen langs den weg, die tot de beste resultaten leidt. Gezien het feit, dat het Nederlandsche volk rijp begint te worden voor de heemschutgedachte, zooals bleek door den invloed van van de Heemschutserie op het ledental, dient op den ingeslagen weg voortgegaan te worden. Indien met beleid en kracht gewerkt wordt, indien gestreefd wordt naar samenwerking van alle gelijkgezinde organisaties, kunnen de resultaten niet uitblijven,. Deze zullen den grondslag kunnen vormen van een hernieuwd en schoon Nederland Amsterdam, November 1945. De Secretaris A. A. KOK.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1946 | | pagina 4