HEEMSCHUT MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT MEDEDEELINGEN. In de oorlogsjaren bleef het maandblad van den Bond Heemschut, tot ieders ver wondering, verschijnen en nog wel op kunstdrukpapier. Ook de Heemschutserie verscheen ondanks de dwangbepalingen. Hoe dit kon geschieden doet nu niet meer ter zake. In den hongerwinter 1944'45 liep 't echter spaak. Zoowel het blad als Heemschutserie konden niet meer van de pers komen. Daardoor is dit nummer het eerste na een langen stilstand entevens het laatste. Althans in deze uitvoering. Aanvang 1947 zal een nieuw blad in een nieuw kleed verschijnen, een tweemaandelijksche publicatie, tevens met ten nieuwe redactie. De secretaris treedt af en wordt opgevolgd; zie hiervoor het slot van het jaar verslag in dit nummer. Jaar en dag kregen de leden het bla'd gratis. Dat gaat nu niet meer. Om wat water bij den wijn te doen is besloten geen extra betaling voor het blad te vragen doch de minimumcontributie van f 5.te verhoogen tot f 7.50, in welk bedrag den tevens het blad begrepen is. Zoo zal deze moeilijkheid overbrugd worden, waarvoor de medewerking van de leden wordt ingeroepen. De Heemschutserie gaat ook weer beginnen. Enkele herdrukken welke gestrand waren, zijn afgewerkt en reeds verschenen. Geleidelijk zullen alle deelen van de Heemschutserie, welke totaal uitverkocht is, herdrukt worden, de meeste deelen herzien en verbeterd. Verder zijn een aantal nieuwe deelen m voorbereiding, waarvan enkele zoover dat zij binnenkort in den boekhandel komen, om door door anderen gevolgd worden. Zoo zal dan de Bond Heemschut zich weder ontplooien gaan. Niet geheel als vroeger, maar aanpassende bij de gewijzigde omstandigheden, zooals het jaarverslag aangeeft. De belangrijkste verschillen zullen zijn dat de vroegere grootendeels on vakkundige belangstelling geleidelijk vervangen zal worden door de vakkundige medewerking en dat van de leden iets gevraagd zal worden wat velen gaarne zullen doen, te weten uit zichzelf op te treden als berichtgever. De leden, vroeger een kleine groep uit de groote steden, zijn nu woonachtig op tallooze plekken, verspreid door het land. Zij tesamen kunnen in het oog houden wat staat te ge beuren, om het bestuur intijds mededeelingen te verstrekken. Uw secretaris die automatisch redacteur van het maandblad was en 21 jaargangen volbracht, heeft bij zijn 25-jarig bestuurslidmaatschap zijn dubbele functie neer gelegd voor een jongere kracht Dit nummer is derhalve een afscheid, doch tevens een begin dat een nieuwen tijd inluidt. BESCHERMVROUWE H. M. DE KONINGIN

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1946 | | pagina 2