42 MORTEL EN VOEGWERK Het zijn vaak schijnbaar onbeduidende zaken, die de sfeer van een gebouw bepalen en zoo krijgt men bij tal van restauraties een onbevredigd gevoel, zonder zich nu pre cies bewust te zijn, wat daarvan de oorzaak is. Dichtbij bezien is de baksteen prach tig van kleur, terwijl ze op een afstand alle levendigheid verliest en met een grauw web overtogen lijkt. Hier begint namelijk het voegwerk mee te spreken; een onderdeel, dat bij de restauratie maar al te dikwijls verwaarloosd wordt. Ik spreek nu nog slechts over de toepassing van cementspecie, een euvel dat reeds algemeen bestreden wordt; de vorm van de voegen is echter een niet minder belangrijke zaak. Een bekend feit is, dat de mortel van oud metselwerk soms zoo n verweering ver toont, dat het de schijn heeft of diepliggende voegen zijn aangebracht. Wanneer men in een dérgelijken muur gedeelten herstelt, spreekt het vanzelf, dat het nieuwe werk zich zoo min mogelijk van het bestaande onderscheidt. Maar indien een geheele gevel na ontpleistering met diepe voegen afgewerkt wordt, zoodat men, als bij 't Spinozahuis in 's Gravenhage, den indruk krijgt, dat alle steenen loszitten.^wordt het bedenkelijk. Immers, m vroeger tijd werden gebouwen nooit op een dergelijke wijze behandeld. In de oudste baksteenperiode was van afvoegen geen sprake; wanneer men den muur opgemetseld had, was men klaar; later pas werden de openingen tusschen de steenen met het voegijzer als grauw werk platvol gestreken en vaak met den voeg spijker in het midden van een kras voorzien: de dagvoeg; een methode, die al in de zestiende eeuw voorkwam en vooral op het platteland lang gebruikelijk bleef. Nog later kwam de gewoonte in zwang, gesneden of geknipte voegen te maken, die eigenlijk als afzonderlijke elementjes tusschen de steenen meespreken en hun naam oneer aandoen, <daar zij voor het oog althans meer scheiden dan verbinden. Deze wijze van afjwerking werd Jntusschen, bij aanzienlijke gebouwen weliswaar, veel eerder toe gepast dan men aanvankelijk meende, want in het veertiende-eeuwsche koor van de Hervormde Kerk te Naaldwijk trof men gesneden voegen aan in muurwerk, dat later onder 't dak van een aangebouwde kapel was gekomen en zoo voor den tand des tijds gespaard bleef.1Uit 'later tijd (XVI A) geeft het Noordportaal van de kerk te Edam een voorbeeld. 2) De achttiende eeuw ging in verfijning heel ver. Om nog dunnere voegen te krijgen (de gewone maat was voor een verticale stootvóeg, 5 mm. en voor een horizon tale hntvo'eg 7 mm.werden de steenen vaak gevlakt; dit was vooral ook lang aan den Zaankant gebruikelijk. Een enkele maal vermeed men den stootvoeg bijna geheel dóór den steen schuin van de gevelzijde weg te kappen. Hoewel men de ge heele middeleeuwen door tot in het midden van de zeventiende eeuw, de in het zicht blijvende steen gevlakt en zelfs geslepen heeft 1werd het schuren zelden toegepast om dunnere voegen te krijgen, zooals bij den Drogenapstoren te Zutphen. 2) 'Op het platteland schilderde men bij den schoonmaak de voegen vaak wit of oker- kleurig op, soms geheele gevels, soms enkele fragmenten, zooals in Huizen, waar de toogen en rollagen van de stalraampjes zoo n bewerking ondergingen. Bij gesausde gevels in de stad gebeurde het ophalen met wit eveneens dikwijls. x) Dr E. H. ter Kuile. Afwerking van gebouwen in vroeger tijd. Oudheidk. Jaarboek 1934. 2) Mededeeling van arch. A. A. Kok.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1944 | | pagina 8