38 -TOT DE LEDEN. I. Uw secretaris is langen tijd ziek geweest, ruim een half jaar, maar nu weer geheel genezen en weder blijmoedig aan 't werk getogen. Daarbij past de dank voor vele menschehjke hulp en medewerking in velerlei vorm, doch bovenal: Soli Deo Gloria. Uw secretaris behoort niet tot degenen die steeds maar blijven vasthouden en niet los kunnen laten, maar tot hen die, wanrieer de tijd daartoe rijp is, bereid zijn te zeggen: ik heb 't nu lang genoeg gedaan, neem mijn taak over en tracht 't beter te doen. Niettemin heb ik° gemeend in dezen bijzonderen tijd zoo mij daartoe de kracht ge schonken wordt op mijn post te moeten blijven, indien dit althans overeen komt met den wensch van mede bestuurderen en leden. Wanneer een andere tijd zal zijn aangebroken en het daadwerkelijke Heemschutwerk weder opgevat kan worden, het behoud en het opvoeren der schoonheid van het land, dan kan nader geoordeeld worden. Dan zijn verschillende data beschikbaar, om die als beginpunt te nemen voor de bepaling van een eindpunt, opdat een jongere generatie kan overnemen en tot een hooger peil brengen, wat voorgangers hebben opgebouwd. Wat het Maandblad van den Bond Heemschut betreft, heb ik gemeend dit namens het Dagelijksch Bestuur weder ter hand te nemen, thans echter met hulp van den in middels benoemden administrateur. Om mijzelf tot regelmatige medewerking te dwin gen is een nieuwe rubriek bedacht. Hiervoor is een bijzondere reden. Toen op een oogenblik en onverwachts een ernstige ziekte zich aanmeldde, heb ik niet kunnen na laten een uitgebreid schriftuur met potlood op papier te brengen, met de bedoeling dat dit stuk zou worden vermenigvuldigd en uitgereikt aan de Bestuursleden en an dere medewerkers in den Bond Heemschut, als een richtsnoer voor nu en voor de toekomst. Het is echter anders gegaan. Naar later bleek is dit stuk wel in een flinke hoeveelheid vermenigvuldigd maar doordat de bedoeling hiet aangevoeld werd in slechts enkele exemplaren uitgereikt. Het heeft alleen dienst gedaan bij de totstand koming van de Commissie Stad en Dorp, zoodat het tenminste nog ergens voor gediend heeft. De stapel ligt nog in de kast en is nu geworden tot een „laatste wilsbeschikking van mijn voorganger Dit opstel nu, genaamd „De Bond Heemschut en de Commissiën heb ik gemeend- uit 'te werken tot een nieuwe rubriek m ons Maandblad, genaamd „Tot de leden 1. DE GESCHIEDENIS VAN DEN BOND HEEMSCHUT. Om. een inzicht te krijgen van wat de Bond Heemschut is, hoe deze ontstaan is, wat hij deed, kan men het beste lezen het zoojuist verschenen deel, genaamd „Heem schut" in de Heemschutserie, als gezamenlijk werkstuk van den Voorzitter en den Secretaris. Daarin komt een belangrijk punt naar voren, het werkprogramma, zooals de stichter van den Bond Heemschut, de architect A. W. Weissman dit in 1910 samenstelde. Zien we dit werkprogramma door, dan is vrijwel alles, wat daarin vermeld wordt, gebeurd. Er is opgetreden tegen reclame en andere ontsieringen; wie daaraan twijfelt, bezichtige foto's van 50 jaar oud of ga een reisje maken door België. Voor de ver betering der dorpsbouwkunst is het pionierswerk verricht, tot dit kon worden over-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1944 | | pagina 4