36 DE HEEMSCHUTSERIE, DEEL 29 H. W. Alings.- AMSTERDAMSCHE GEVELSTEENEN Men zal vele decenniën moeten teruggaan, voor men een boek over gevelsteenen tegenkomt. Sindsdien is geen handboek over dit belangwekkende èn veelzijdige onderwerp verschenen. Daarom is het des te meer verheugend, dat' de Heem schutserie ook in dit opzicht de eerste is, die een nieuw licht doet schijnen over een vergeten onderwerp. Vrijwel elke Nederlandsche stad kan verschillende gevelsteenen toonen, maar het oude, grootsche Amsterdam spant hierin verreweg de kroon. Hoe kan het ook anders? De „keizerin van Europa" zou geen gedenkteekenen achtergelaten heb ben van haar rijkgeschakeerde arbeidsveld in de bloei-jaren? Doch niet alleen duiden de steenen het handwerk aan, maar ook vele symbolische, kerkelijke, mythologi sche, geschiedkundige, heraldische, biologische en vele andere begrippen en ken merken. Over al deze voortbrengselen der menschelijke kunde en kunst wordt in dit rijke boekje geschreven; en wel is een onderwerp minder een beschrijving waard geweest. DE HEEMSCHUTSERIE, DEEL 30 Th. P. H. Wortel; OUD-ALKMAAR Het negende „Stedenboek" in de Heemschutserie is eenige maanden geleden ver schenen; en thans geldt het een stad, die in onze eerste vrijheidsoorlog beroemd geworden is, zelfs een spreekwoordelijken naam verworven heeft. De stad is sindsdien gegroeid, geleidelijk aan; een bewijs, dat zij steeds jong van harte gebleven is. De plattegrond van de binnenstad is vrijwel dezelfde gebleven, afgezien van enkele noodlottige veranderingen. Maar ook hier vindt men overal fraaie punten, die telkenmale de herinnering levend houden aan vroegere tijden. De archivaris der stad beschrijft ons in levendige taal deze vele schoone punten, en laat zien in welk verband ze staan met de geschiedenis der stad en haar ontwik keling. Na de inleidende hoofdstukken over Alkmaar van vroeger en nu („hoe we haar moeten zien") komen de openbare gebouwen aan de beurt: de kerkelijke, de wereldlijke gebouwen en de verschillende instellingen. Dan de woonhuizen en de pakhuizen, de fabrieken en de poortjes. Men leze dit boek en aanschouwe de stad!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1944 | | pagina 14