18 Een probleem vormen de woonschepen, die hier en daar, in 't bijzonder bij Nieuwer- sluis en Loenen, het ruime Vechtgezicht schaden en belemmeren. Sommige bewoners hebben zich blijkbaar hier permanent genesteld en legden keurige, ofschoon niet altijd bij het landschap passende, tuintjes op de oeverstrook van hun aanlegplaats aan. Van die woonschepen moeten wij, zoodra er weer ruimere woongelegenheid komt, hier aan de Vecht zoo spoedig mogelijk afkomen, of ze moeten op een bepaald, wei nig opvallend punt worden geconcentreerd. Aanduidingen voor zinkers van electrische kabels e.d. zijn vaak al te opzichtig aan gebracht. Een soberder aanwijzing zou, gezien mede de geringe scheepvaart op de Vecht, voldoende en minder storend zijn. Hier en daar is nog ontsierende reclame op te ruimen. De bebouwing der latere jaren is niet altijd gelukkig geweest. Ook van een fabriek is wel wat beters te maken dan hier soms geschiedde. Sommige minder fraaie bouw sels kunnen nog wel beter door geboomte aan het oog onttrokken worden. Uitbrei ding van het fabrieksgedeelte moet hier aan de Vecht zéér verwerpelijk geacht worden. Dit is toch eigenlijk geen industriegebied. Men zoeke daarvoor het Merwede- kanaal hier dichtbij. De mobilisatietijd heeft tenslotte storende militaire versterkingen en zandhoopen in het Vechtgebied achtergelaten, waarover in dezen bezettingstijd niet vrij beschikt kan worden, maar waarvoor later, het zij door opruiming, hetzij door maskeering, een oplossing dient te worden gevonden. De oudere fortificaties zijn echter allerminst hinderlijk. Zoo blijft dus voor de vrienden van het Vechtlandschap wel waakzaam heid en werkzaamheid geboden. Dit landschap is het zoo ten volle waard met liefde en eerbied behandeld te worden. Tenslotte -nog dit: Het Vechtalbum van Dr Jac. P. Thijsse, nog steeds zeer waar devol, dateert van 1915 en is slechts antiquarisch verkrijgbaar. Verder is er niet veel verschenen. Er is behoefte aan een goed, boeiend geschreven en rijk geïllustreerd uitvoerig-Vechtboek, historisch, maar ook actueel. En op kleiner schaal, in onze schit terende Heemschutserie, -komt toch ook spoedig een werkje over de Vecht? Ik reed. terug van de Vecht langs den verrukkelijken weg van Loenen over Oud- Loosdrecht en Kortenhoef langs het Hilversumsche kanaal naar 't prachtig dorado van bosch en heide, weide en water, dat de omgeving van mijn woonplaats is. Twee opmerkingen daarover, die striktVjenomen niet tot het onderwerp behooren. maar die ik nog wel even plaatsen mag. Over een kleinigheid, die toch niet onbelangrijk is: De ligusterhaag langs de Loe- nerveensche-plas bij Loosdrecht is helaas niet héélemaal doodgevroren in de strenge winters, die achter ons liggen. Wanneer wordt het restant gekapt om plaats te maken voor openheid en meer natuurlijke begroeiing? Hier hóoren geen ligusters, hier moeten els en 'wilg, berk en esch en gagel domineeren. En over een gewichtiger zaak: Wat is dat Hilversumsche kanaal mooi geworden en hoe wordt het bij het groeien van de hier zoo natuurlijke beplanting nog van jaar op jaar mooier. Ook hier, als aan de Vecht, een zeer gelukkige combinatie, nu van recenten datum, van natuur en menschenwerk, waarover wij ons oprecht verheugen mogen. Hilversum. A. L. Broer.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1944 | | pagina 8