17 Woonschepen aan de Vecht nabij Over-Holland Foto Vechtcomnnssie De stroom zelf, de landhuizen en kasteelen met hun groote tuinen en dicht en vaak uitgestrekt geboomte, de afzonderlijke kleine boomgroepen, de boomgaarden en ak kers, de wijde verschieten van het gebied der weiden, plassen en moerassen rechts, dit alles en meer nog vormt hier een geheel van zeer treffende schoonheid. Ik kan niet meegaan met het oordeel van hen, die beweren, dat hier zooveel bedor ven is, dat slechts een schijn, zij het dan ook een indrukwekkende, is gebleven van wat hier voorheen ons hart bekoorde Zeer vele en over het algemeen de mooiste buitenplaatsen als Doornburgh en Goudesteyn, Oudaen en Nijenrode, Guntersteyn, Rupelmonde en Over-Holland zijn bewaard gebleven en wanneer we die mogen behouden, dan kan de Vechtstreek een gebied van unieke schoonheid blijven, waarbij de aanleg van den nieuwen weg AmsterdamUtrecht dan aan de rust van het riviergebied nog ten goede zal komen. Of er dan niets te wenschen en te verbeteren overblijft aan de Vecht? Wél het een en ander. Om te beginnen is het betreurenswaardig, om niet een veel sterker woord te gebruiken, dat palen en draden ook hier en juist hier het landschap gruwelijk ontsieren. Wanneer de P.U.E.M. er èrgens toe zal overgaan bovengrondsche door ondergrondsche leidingen te vervangen, dan moge dat allereerst hier gebeuren. In het algemeen is trouwens juist in het Utrechtsche in dit opzicht, net als b.v. m Friesland, zwaar gezondigd. Ik fietste ditmaal langs de Vecht door het fijne teere landschap van Breukèlerveen, Tienhoven en Maarsseveen. Wat is dit gebied droevig geteisterd, ja gruwelijk en grondig bedorven door de bovengrondsche leidingen. Hier is prach tig opruimingswerk aan den winkel, zoo spoedig-mogelijk na den oorlog.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1944 | | pagina 7