24 DE H E E M.S CHUTSERIE, DEEL 27 Dr H. E. van Gelper: DE HISTORISCHE SCHOONHEID VAN 's GRAVENHAGE Twee wereldbekende schrijvers hebben, elk op hun eigen specifieke wijze, de oude residentie gekarakteriseerd; Voltaire, de scherpe Franschman, als ,,Le plus beau village de 1'Europeen Vondel, de dichterlijke Amsterdammer, als „Hofjonffer rijck van praal Ziedaar het beeld van „den Haag vroeger en nu. Want in wezen is 's Gravenhage hetzelfde schoone dorp gebleven, ondanks haar pogingen tot stad geëmancipeerd te worden. Prins Maurits het tenminste de plaats omringen met een stel singels, waar er nutwee van over zijn. Over de schoonheid van 's Graven hage schrijft Dr van Gelder, over het karakter, over den groei en bloei in de Mid deleeuwen, in de Dagen van Groei en Bevestiging, welke het midden der 17e eeuw innamen, en in de dagen van den Bezadigden Rijkdom, die werden afgesloten door de Fransche Revolutie. Een samenvatting der historische schoonheid laat den zoeker naar ouden luister zien, wat nog over is. Het boek eindigt met een herinnering aan beide keeren, dat 's Gravenhage eenzelfden troosteloozen aanblik opleverde als thans. Maar ook toen heeft zij zich gelijk de Phoenix uit de puinhoopen omhooggewerkt, tot zij weer werd tot het „eeuwigh jonge Haech DE HEEMSCHUTSERIE, DEEL 28 Jhr Dr D. P. M. Graswinckel: NEDERLANDSCHE HOFJES Ons volk is steeds bekend geweest om zijn zuinigheid en berekenendheid; maar de slechte naam in dit opzicht werd weer teniet gedaan door de evengroote liefdadigheid, die zich onmiddellijk manifesteerde, wanneer een zware ramp ons land getroffen had'. En zoo is ook de zorg voor minder bedeelde ouden van dagen een treffend voorbeeld geweest van mildheid en burgerzin. Reeds langen tijd geleden stonden rijke burgers hun geheele vermogen of een groot gedeelte ervan af, om den ~ouden van 'dagen een rustig levenseinde te doen vinden. Zoo ontstonden de typisch Nederlandsche hofjes, stichtingen waarin minvermogende echtparen, mannen of vrouwen zonder zorgen voor geldelijke moeilijkheden konden leven. Vaak waren deze instellingen in waarde verhoogd door tegemoetkomingen van anderen aard. Over het leven in de hofjes gaf Hildebrand enkele korte, doch rake beschrijvingen; over de geschiedenis, de schoonheid, den rijkdom aan schilderijen en meubilair in de regentenkamers vertelt Jhr Dr Graswinckel in dit boek. Nederland bezit nog meer dan 200 hofjes, waarvan de meeste in alle opzichten de moeite van het bezich tigen waard zijn. In het Westen des lands vindt men de meeste, maar ook in ste den als Utrecht, Arnhem, Maastricht, Elburg, Leeuwarden en vooral Groningen zijn merkwaardige voorbeelden van deze oude stichtingen te zien.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1944 | | pagina 14