22 LV. OUD HOORN De Vereeniging Oud Hoorn werd in 1917 opgericht en vierde dus in 1942 haar 25-jarig bestaan. De heer J. C. Kerkmeyer, oprichter en van den aanvang af voor zitter der Vereeniging, onzen lezers in het bijzonder bekend als schrijver van zijn aardige boekje over de historische schoonheid zijner woonstad in onze Heemschut serie, hield bij de viering een herdenkingsrede, waarin hij van jaar tot jaar de belangrijkste werkzaamheden van de jubilaresse memoreerde. Een van haar eerste daden'is geweest, zich aan te sluiten bij onzen Bond. Interessant is het te zien, van hoeveel nut zoo n vereeniging met een energiek bestuur in een kleine stad zijn kan, zoowel door het weten te doen behouden en herstellen van oude gebouwen en het zelf aankoopen van kleine perceelen, als ook door het weten te voorkomen van aller lei vandalismen, die anders wellicht ongemerkt uitgevoerd werden, terwijl zij ook nog door het houden van lezingen de historische kennis harer leden over hun vader stad wist te bevorderen. In 1928 kwam mede door toedoen van de Vereeniging een monumentenverordening in Hoorn tot stand, waarin deze stad de meeste andere steden voor was. Ook thans is de Vereeniging, als uit het verslag blijkt, nog met allerlei bezig. Zoo was zij werkzaam voor de restauratie van twee oude pakhuizen aan den Noeuwendam, die voorloopig wegens bouwvalligheid afgebroken werden en nu niet herBbuwd kunnen worden, terwijl ook de restauratie van enkele andere gevels voorbereid werd. In de omgeving van de stad werd werk gemaakt van de restauratie van een typische boerderij in de Gemeente West-Blokker van 1659, waarover reeds in 1918 besprekingen gevoerd werden, en met de restauratie waar van met hulp van de gebruikelijke subsidies m 1943 een aanvang gemaakt worden" kon. Met waardeering wordt in het verslag nog vermeld, dat de Gemeente Hoorn een van de bekende Bossuhuizen aan de Slapershaven heeft aangekocht. Laten wij de jubileerende Vereeniging mogen toewenschen met succes voort te mogen gaan in haar strijd voor het behoud van de schoonheid van haar zoo merkwaardige stad. LVI. NIFTARLAKE Ook de Vereeniging Niftarlake vierde een feest: haar 30-jarig bestaan, opgeluisterd met de vertooning van een film: De schoone, historierijke Vecht, aangeboden door haar dochter, de Commissie voor de Vecht en het Oostelijk en Westelijk Piassen- gebied. De Vereeniging maakte verder een excursie naar Amersfoort, ongeveer met gelijk program als enkele maanden na haar Heemschut na zijn jaarvergadering zou afwerken. Verder biedt het jaarboekje 1942 als steeds weer een aantal artikelen, die op de Vechtstreek betrekking hebben, 'van welke wij hier als ook voor ruimeren kring belangwekkend slechts willen vermelden een van Pastoor A. E. Rientjes over de geschiedenis van de Ridderhofstad Bolestein te Maarssen, thans in het bezit van de Gemeente, en een van den Heer van Goelst Meyer over het huis Donkervliet aan den Angstel. J. A. B. de H.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1944 | | pagina 12