bijzonder bezienswaardige wagens in hoofdzaak voor in het land tusschen onze groote rivieren. Mede door het isolement bleven de wagens hier het langst bewaard en het is uiteraard verheugend, dat momenteel nog, zij het verspreid, vele mooie exemplaren te vinden zijn, die terecht onze landwegen sieren. Elegant, sierlijk als ze zijn, passen ze dan ook bij uitstek in hun omgeving; zij hooren er thuis en wij missen ze noode. Helaas werden ze maar al te vaak verdrongen door een zwaarder type wagen met breeder velgen en lageren laadbak, den z.g. blokwagen. Deze blokwagen maakte op zijn beurt weer plaats voor den wagen op luchtbanden, een platten, het landschap ontsierenden, wagen zonder eenig model, die het moet gezegd door zijn practischen laadbak en door de lichtlcopende luchtbanden voor den boer bij zonder handig en doeltreffend is. De techniek stond niet stil, het moest gebeuren; dit neemt niet weg dat wij hier onderschrijven, dat het huidige model ontsierend is voor zijn omgeving. Deze kloof is wel te overbruggen, sierlijkheid met mate is beslist te paren met practisch nut. De oude wagens waren tot in de kleinste onderdeelen kunstzinnig van ornamenten voorzien. Het scheen wel of wagenmaker en smid zich zelf wilden overtreffen. Eigenaardig is, dat er, voor zoover ik heb na kunnen gaan, alleen in ons land dergelijke wagens zijn gebouwd. Op mijn rondzwervingen door het rivierengebied werd ik steeds getroffen door de bijzondere schoonheid van deze wagens welke, ondanks het wel eens wat drukke snijwerk en de meest bonte kleuren, toch zoo n bijzonder harmonisch geheel vcrmden. De kleuren en voorstellingen waren heraldisch mogelijk niet altijd verantwoord, doch wij moeten daarbij in aanmerking nemen dat deze waren overgeërfd van vader op zoon en meestal honderden jaren oud. Merkwaardig is dat het model van de wagens en de versieringen reeds voorkomen op schilderijen uit de 16e en 17e eeuw en dat deze in den loop der eeuwen weinig of 1* oio Stevens Achterschame] met fraai gesmede vlambanden Coll. Wilkens.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1944 | | pagina 9