3 OUD-AMSTERDAM Het navolgende adres werd gericht aan den heer Burgemeester van Amsterdam: Hoogedelachtbare Heer, Hierbij hebben wij de eer Uw aandacht te verzoeken voor een schilderachtig stadsgedeelte, de omgeving van de O.Z. Kolk. Er is geen stadstafreel te Amsterdam dat door zooveel kunstenaars is afgebeeld als het gezicht van de houten brug over het begin van den O.Z. Voorburgwal naar de O.Z. Kolk. Dit stadsgezicht wordt sedert geruimen tijd ontsierd, doordat twee huizen zijn afgebroken, die met hun voorkant lagen aan de O.Z. Wijde Kapelsteeg en met hun achterzijde aan het water. Naar ons bij onderzoek is gebleken, is het oppervlak van het vroegere huis O.Z. Wijde Kapelsteeg 9 slechts 34 M2; op dit geringe oppervlak zal geen huis gebouwd kun nen worden. Het opvolgend terrein is 52 M2. Hierop zou wellicht een huis gebouwd kunnen worden, hoewel uiterst benepen. Voor dit terrein zou reeds een goedgekeurd bouwontwerp bestaan. Wordt dit uitgevoerd, dan zal opzijde een gesloten, wellicht onafgewerkte zijmuur komen, die in het gezicht zal blijven omdat buurman's terrein zoo klein is, dat het niet bebouwd kan worden. Het lijkt ons toe dat de Gemeente hier regelend zal moeten optreden, opdat op be doelde plekop den duur iets ontstaat dat zich voegt in het fraaie stadstafreel, door samen voeging van de' twee genoemde terreinen, die daarvoor wellicht eigendom van de Ge meente zullen dienen te worden. Wellicht kan dan tevens getracht worden het ijzeren urinoir, dat het voorgelegen pleintje ontsiert, te doen verdwijnen of te vervangen door iets dat in de bebouwing opgenomen is. Een kaartje is hierbij ter toelichting gevoegd. Wg meenen dit verzoek te moeten beëindigen met aan het Gemeentebestuur dank te zeggen voor hetgeen in de laatste jaren gedaan is om het diepgezonken stads deel in de omgeving van de O.Z. Kolk op te heffen, door opruiming van kelderwonin gen, onbewoonbaarverklaringen waardoor vernieuwingen plaats hadden, een kostbare riol'eering waardoor de vervuiling der grachten zichtbaar afneemt. -= Met de meeste hoogachting, Namens het Dag. Bestuur v. d. Bond Heemschut, w.g. J. A. Bierens de Haan, Voorzitter. w.g. A. A. Kok, Secretaris.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1944 | | pagina 5