103 JAARVERSLAG VAN DE COMMISSIE „HET DORP" uitgebracht in de algemeene vergadering op 3 September 1943 in het Stedelijk Museum te Amsterdam In het afgeloopen vereenigingsjaar bleven belemmerende omstandigheden een ver- tragenden invloed op het werk der commissie uitoefenen. Zoo vond de samenstelling van een foto-verzameling, betreffende het dorpsschoon niet dien voortgang, welke men zich aanvankelijk had voorgesteld. Evenmin kon door de verminderde reismogelijk heden gevolg worden gegeven aan de behoefte om in verschillende plaatsen in het land dorpen te bezoeken, waar dorpsschoon behouden bleef, dan wel dreigde te worden aangetast.. Onder deze omstandigheden gaf de commissie gaarne uitvoering aan het voorstel van Dr Ir W. C. Klein, een enquête uit te schrijven, waardoor een indruk zou worden verkregen omtrent aard en karakter van het aanwezige dorpsschoon, alsmede omtrent de aantasting daarvan. Hierbij werd de medewerking gevraagd en in vele gevallen ook verleend van de verschillende organisaties en personen, wier werkzaamheid of belangstelling op dit terrein ligt. In het bijzonder dient daarbij de medewerking te worden vermeld van de Prov. Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Drente, ;welke daadwerkelijk medewerkte om hare leden in die provincie tot deelneming aan de enquête op te wekken. Het enquêteformulier vraagt in het bijzonder de aandacht ten aanzien van het dorpssilhouet, straten, pleinen, woningen, boerderijen, beplantingen, welke het eigenlijk karakter van het dorp be palen.'Daarnaast worden inlichtingen verzocht omtrent woningblokken, fabrieken, hoogspanningsleidingen, hoenderparken, benzinestations, schuttingen en de mate, waarin zij het dorpsschoon aantasten. Waar deze aantasting nog slechts tot een be dreiging werd, wordt uit den aard der zaak melding verzocht, terwijl bij reeds plaats gevonden hebbende ontsiering zoo mogelijk middelen ter verbetering kunnen worden aangegeven. Reeds aanstonds is uit de inmiddels binnengekomen formulieren gebleken, dat een zakelijke en juiste berichtgeving omtrent al deze factoren minder een voudig is dan men zich voorstelt. Vertrouwd wordt, dat de enquête echter toch ten aan zien van vele factoren, welke bij het dorpsschoon betrokken zijn, van waarde zal blijken te zijn. Door de bijzondere tijdsomstandigheden bleef het aantal gevallen, waarin door verbouwingen en-veranderingen dorpsschoon werd aangetast, gering; enkele gevallen, welke ter kennis kwamen, werden in behandeling genomen. De klokkem ordering schaadde niet zelden de innerlijke schoonheid van verschillende dorpen. Inmiddels dient wel rekening te worden gehouden met het feit, dat zoodra normaler omstan digheden zijn ingetreden het aantal „aanslagen" op de schoonheid van menig, dorp zal toenemen, zoodat dan dubbele waakzaamheid geboden zal zijn. Kon in het vorig jaarverslag melding worden gemaakt van een rijwieltocht, door eenige leden van de commissie ,-,Het Dorp" in Amstelland en Vechtstreek ondernomen, ter bestudee'ring van het dorps- en landelijk schoon, de waarnemingen daar verricht, gaven voedsel aan de idee op deze behouden schoonheid in breeder kring de aandacht te vestigen, namelijk door het houden van een tentoonstelling over deze gebieden. Deze gedachte werd aanvaard door de commissie voor Heemkunde van de gêmeente Amsterdam. Aan de uitnoodiging, om op die tentoonstelling, welke tot naam kreeg „Amstel, Vecht, Zaan" en gehouden wordt in het Stedelijk Museum hier ter plaatse,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 9