101 betrokken belangen zal hebben te behartigen, waaronder zooals van zelf spreekt ook die van het landschapsschoon; daartoe zijn in die Commissie ook vertegenwoordigd, naast het Staatsboschbeheer, de Stichting het Zeeuwsche Landschap, en de Prov. Zeeuwsche Schoonheidscommissie. Noemden wij hierboven het vraagstuk van de wegbeplantingen en den landbouw speciaal ook van belang met het oog op de nieuwe Zuiderzee-polders, zoo is het ons een genoegen te kunnen vermelden, dat als gevolg van den in September 1942 gehou den. aan de Zuiderzee-drooglegging gewijden Monumentendag, zich heeft gevormd een werkgroep uit de Contact-Commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming, die speciaal zijn aandacht wijdt aan de bij dit nieuwe gebied betrokken planologische, dat zijn dus ook de landschappelijke belangen, en die, het zij met dankbaarheid ver meld, door de Directie der Zuiderzeewerken in de gelegenheid wordt gesteld daar over geregeld met haar overleg te plegen. Het spreekt van zelf, dat deze Werkgroep, waarin ook onze Commissie, in den per soon van haar Secretaris, is vertegenwoordigd, ook zijn speciale aandacht wijdt aan de landschappelijke behandeling van de wegen en de waterwegen, zoowel wat de tracé s en de dwarsprofielen alsook wat de beplanting betreft. Wij hebben hoop te mogen verwachten dat, ook wat aangaat het vraagstuk der dwarsprofielen, (dit hori zontale element in den wegenaanleg is vcor een bevredigend landschappelijk uiterlijk der wegen zoo bij uitstek belangrijk, aangezien het daar van afhangt, of er voldoende ruimte aanwezig zal zijn voor de juiste groenbehandeling met grasbermen en beplan tingen) dit vraagstuk in de drie nog in wording zijnde Zuiderzee-polders op even be vredigende, met de groote schaal van het landschap geheel in overeenstemming zijnde wijze zal worden geregeld als dit, naar wij weten, in den Wieringermeerpolder het geval is geweest. Vermeldden wij in ons vorig jaarverslag, dat wij ons hadden gewend tot enkele per sonen in het deel van Noord-Holland gelegen boven het IJ om maatregelen te be ramen, die tot een goede landschappelijke verzorging van de wegen en het verdere landschap van dat niet in het bijzonder met sterk sprekend natuurschoon gezegende landsgedeelte zullen kunnen leiden, zoo kunnen wij met genoegen vermelden, dat dit tot gevolg heeft gehad de oprichting van de Commissie voor landschapsschoon in Hol lands Noorderkwartier, waarin ondergeteekende namens den Bond Heemschut en onze Commissie zitting heeft, en welke Commissie ook haar speciale aandacht aan de landschappelijke zorg voor de wegen wijdt. Een onderwerp van algemeen belang, dat dit verslagjaar ook de bijzondere aandacht van onze Commissie heeft gehad, is dat van de wegen en de waterwegen in verband met de door den President van den Rijksdienst voor het Nationale Plan -vastgestelde lijst van Natuurreservaten, welke in de eerste plaats voor bescherming in aanmerking komen. Tot onze groote voldoening zijn op die lijst ook opgenomen, als zijnde land schappelijk van bijzondere beteekenis, enkele zeer fraaie polderwaterwegen in Zuid- Holland en Utrecht, n.1. de Vlist en het Gein, waaronder natuurlijk ook moeten worden verstaan de met die polderwateren in landschappelijk opzicht één geheel vormende aangrenzende landwegen. - Aangezien onze commissie van meening is, dat er behalve de enkele hierboven genoemde, reeds opgenomen waterwegen nog verschil lende andere waterwegen, en ook landwegen zijn, die om hun schoonheid of merk-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 7