100 Construction Department, het Maintenance-Department, en het Forestry en Park De partment, welk laatste Department dus omvat de geheele landschappelijke behandeling en verzorging van de wegen. Dit niet alleen in den staat Iowa, doch allerwegé in Amerika toegepaste systeem bewijst, welke een belangrijke, d.i. aan de techniek van aanleg en onderhoud gelijkwaardige plaats, men aldaar aan de landschappelijke zijde van het wegenvraagstuk toekent, hetgeen ook voor ons land een voorbeeld moge zijn! Een ander vraagstuk, dat zich herhaaldelijk voordoet en dat nog niet tot oplossing is gébracht, is dat van de wegbeplantingen in verband met nut en schade voor den landbouw, waarvan een onderdeel vormt de kwestie van nut en schade van de vogels in verband met de wegbeplantingen. Aangezien verzet van landbouwzijde tegen de wegbeplantingen zich juist vaak voornamelijk grondt op de al of niet vermeende schade aan de landbouwgewassen aangericht docr de vogels, voor welke de wegbeplantingen broedplaatsen en aanvliegplaatsen zouden zijn, en het onze Commissie wenschelijk voorkomt, dat dit vraagstuk eindelijk tot oplossing zal worden gebracht, heeft zij zich gewend- tot de Contact-Commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming met het verzoek, de van deze Commissie deel uitmakende organisaties, die zich speciaal de vogelbescherming ten doel stellen, in overweging te geven, het vraagstuk van nut en schade van de vogels voor den landbouw in verband met de wegbeplantingen ge zamenlijk aan de orde te stellen. De juiste oplossing daarvan is mede van belang met het oog op de vele nieuwe wegen, die in ons land nog zullen worden aangelegd, en in het bijzonder ook met het oog op het groote vrijwel geheel voor den landbouw bestemde gebied van de drie nog in wording zijnde Zuiderzeepolders, bij het landschappelijk aspect van welk gebied de wijze van beplanting der wegen zulk een overwegende rol zal spelen. Dat het vraagstuk in het algemeen van de beplantingen en den landbouw de aan dacht heeft ook van de wetenschap bewijst het feit, dat het Instituut voor toegepast" biologisch onderzoek in de natuur (bij verkorting Itbon genoemd) een onderzoek laat instellen naar den invloed van houtopstanden, in het bijzonder ook van de houtwallen en de heggen, op het omliggende cultuurland. Ook van de zijde der dendrologen geniet dit onderwerp belangstelling waarvan een bewijs is, dat het onderwerp spe ciaal van de wegbeplantingen in verband met de landbouwbelangen aan de orde zal worden gesteld op'den in^September te houden Dendrologendag. Als verder bewijs van de hierboven reeds geconstateerde bijzondere aandacht welke men in de provincie Zeeland heeft voor de wegbeplantingen, waaraan de bijzondere schoonheid van de beplantingen langs vele wegen en dijken aldaar wel niet vreemd zal zijn, diene, dat men het in die overwegend landbouwprovincie nuttig heeft ge oordeeld het bovengenoemde' vraagstuk van de beplanting van wegen en dijken, in verband met den Zeeuwschen landbouw,- aan een wetenschappelijk onderzoek te onderwerpen. De -daarvoor door den Waarnemend Commissaris van Zeeland inge stelde Commissie heeft een rapport uitgebracht, waarin de zeer verschillende betee- kenissen, ook de aesthetische, van dijk- en wegbeplantingen belicht worden, en welk rapport verder in overweging geeft de oprichting van een permanente provinciale Commissie, die ieder plan voor dijk- en wegbeplantin'g zal onderzoeken. Het resultaat daarvan is geweest de hierboven reeds vermelde instelling van de Provinciale Zeeuw- sche Commissie voor Beplantingen, die al de verschillende bij de wegbeplantingen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 6