HEEMSCHUT o™ MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT WAT HEEMSCHUT'S AANDACHT HAD De papiervoorraad laat toe dat we het jaar sluiten met een volledig nummer. In het nieuwe jaar zullen we tevreden moeten zijn met zes nummers, zoodat het blad dan twee-maandelijks zal verschijnen. We spreken hierbij de hoop uit, den reeds beperkten inhoud 12 pagina's te kunnen handhaven. De Heemschutserie blijft aller belangstelling houden en ondanks vele moeilijkheden kwamen weer eenige nieuwe deelen tot stand, terwijl verschillende herdrukken konden verschijnen. De oplage moest in verhouding tot de aanvraag beperkt blijven, maar... we draaien door en onze Heemschutserie staat als een baken in zee. De Commissie ter bestudeering van het vraagstuk van de industrie in het landschap, bestaande uit de heeren: Ir J. H. Froger, Ir W. F. Fontein, Ir R. Dufour, Drs G. H. L. Zeegers en Dr Ir J. T. P. Bijhouwer, hield haar eerste vergadering. Ge tracht zal worden spoedig tot een richtlijn te komen. Inmiddels is de heer Dufour be gonnen aan een deel over dit onderwerp in de Heemschutserie. In den Raad van Bijstand van den Prov. Planologischen Dienst van Utrecht werd ons bestuurslid, de heer J. J. Talsma, als vertegenwoordiger van den Bond Heemschüt benoemd; Te Huisseri werd een Monumentenlijst samengesteld. De Bond Heemschut zal zoo noodig gaarne advies geven bij het plaatsen van monumenten op deze lijst. De Stichting „Vrienden der Geldersche Kasteelen" kreeg eenige jaren geleden het kasteel Hemen, gelegen in het land van Maas en Waal, ten geschenke. Om tot res tauratie te kunnen komen zal een belangrijk bedrag noodig zijn. Heemschut zegde een matige bijdrage toe. Er bestaat gelegenheid zich als „Vriend" aan te sluiten. Adres Markt 6, Arnhem. In de omgeving van de Nieuwe Kerk aan het Spui te 's Gravenhage zijn een aantal versleten huizen, die deze plek een verwaarloosd aanzien geven. Aan het Gemeente bestuur zal verzocht worden richtlijnen aan te geven voor goed verzorgde nieuwe bebouwing. Het Gemeentebestuur van Enschedé richtte een „ernstig woord" tot de landelijke be volking, ter bevordering van den houtopstand, wallen en dergelijke. Een voorbeeld dat navolging verdient. Te Edam werd de vereeniging ,,Oud Edam" opgericht. Hiermede gaat een reeds lang bestaande wensch in vervulling. Het is een dankbare taak de monumenten in dit oude stadje te behouden en te herstellen en zooals het werkprogramma aangeeft het natuurschoon te beveiligen en te bevorderen. In de laatste maanden kwamen verschillende molenrestauraties tot stand. Behoudens de molen te Kleingenhout in Limburg in dit nummer is hierover een uitvoerig ópstel opgenomen werden de wipwatermolens de Noordmolen en de Westmolen van den polder „De Banne van Gorinchem en Kwakernaat" weder in bedrijf gesteld. Te Arkel werd de stellingkorenmolen. „Jan van Arkel" grondig opgeknapt en op 11 December is de Blokweersche wipmolen in den polder van Alblasserdam, waarvan de wieken gestroomlijnd zijn, plechtig in gebruik genomen. Ons ledental neemt gestadig toe. Aan het einde van dit jaar spreken wij de hoop en het vertrouwen, uit, dat de Heemschutgedachte alom weerklank zal vinden. Met den wensch onze beste krachten aan het Heemschutwerk te mogen blijven wijden, gaan wij het nieuwe jaar tegemoet.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 3