107 EXPRESSIEF ELEMENT IN HET LIMBURGSCHE LANDSCHAP Is het noodig te zeggen wat dit eenvoudig, mooi en vernuftig sieraad voor het Lim- burgsche landschap beteekent? Met zijn stoeren romp en vroolijk draaiende wieken beheerscht hij statig als een machtige burcht een schilderachtig plateau van het Limburgsche heuvelland, waarin de beken diepe dalen hebben uitgesleten en een welvarend toeristendorp-villastadje is ontstaan. Het gebrek aan plastiek van dit plateau wordt ruimschoots vergoed door de aanwezigheid van een enkel monument, uitstekenden toren, boomgroep, molen enz. Zoo vormen de forsche contouren van den St. Hubertusmolen, hier vereenigd met de in de verte zichtbare St. Hubertuskerk te Grootgenhout, de Printhagenhofsteden te Beek, de massale St. Remigiuskerk, de fameuze wateruitzichttoren, het Paters- klooster St. Marie, het Zustersklooster Les filles de la Sagesse, de windmolen te Schimmert en ginds in een wazigen walm het gigantisch complex der ,,Maurits", als het ware de luchtbakens, die deze hoogvlakte omringen. Zeldzaam als de windmolens in Zuid-Limburg zijn, moge de onderhavige terecht tot een belangrijk landschapselement gerekend worden. Zijn rol beperkt zich echter niet tot die van sieraad, van kostelijke-stof feering^van dit zacht golvende landschap. Neen, de St. Hubertusmolen heeft m dienst der nijverheid en voedselvoorziening, thans bijna 1 x/l eeuw tot den bloei en goeden naam dezer agrarische streek meege werkt, met de velerlei producten welke hij hielp scheppen. Zoo beteekent dit typisch Hollandsch bouwwerk een cachetvol stuk vaderlandsche schoonheid, maar tevens een brok vaderlandsche geschiedenis, waaraan ook de ge meente Beek groote waarde hecht. Nu deze standaardmolen dan ook op alleszins prijzenswaardige wijze is gerestau reerd, uiterrriate aan zijn bestemming beantwoordt en een groote kring van omwonenden en de molenaar vanzelfsprekend op zijn behoud ten zeerste gesteld blijven, terwijl hij bovendien aan de schoonheid van land en streek veel reliëf geeft, vertrouwen wij dat deze wetenschappelijke beschouwing er toe bijdraagt om de rechten van dezen molen als historisch monument spoedig tot gelding te brengen. St. Hubertus moge den aan hem gewijden molen, welke thans in nieuwe glorie prijkt, tegen de stormen des tijds beschermen. De fotograaf Hub. Leufkens te Heerlen wist dit robuuste object op artistieke wijze vast te leggen; een onderwerp dat eerlang in groot formaat eene eereplaats verdient in het Beeker Raadhuis, waar meer typische en historische bezittingen zijn geëxposeerd. Mo numenten als de St. Hubertusmolen en Kelmonderhoeve zouden in de kunstzinnig uitgevoerde raadzaal ongetwijfeld de waardevolste siervensters uitmaken. Beek, October 1943. H. Romans

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 13