bebouwing in scheeve projectie er op, en de kaart van 1625, die geheel als plattegrond is geteekend. Zoowel Cornelis Anthoniszoon als Pieter Bast moesten de boomen langs de grachten wel weglaten, omdat zij anders de bebouwing met konden laten zien. Evenzoo is het denkbaar dat Berkheyde de bocht van'de Heerengracht m 1685 zonder boomen schilderde, omdat zijn opdrachtgever (s) de bebouwing wilde(n) toonen. In dit verband is nog vermeldenswaard, dat Wagenaar in deel II van zijn bekende boek over Amsterdam (1755) op pag. 68 schrijft, dat de stad door vele breede en smalle grachten is doorsneden; \oor de huizen waren veelal lindeboomen geplant tot in de vorige eeuw. Lqter zijn deze door iepen vervangen. Letterlijk staat er: „Tot verversching en sieraad der stad en tot gerijf der handeldrijvenden en andere inge zetenen, is dezelve doorsneeden met veele breede en smalle graften, welker meesten en voornaamsten eertijds en zelfs nog in de voorgaande eeuwe, aan de waterkant, en op eenige plaatsen ook voor de huizen met Lindeboomen bezet waren; doch nu meest met Ypenboomen bezet zijn." Het is derhalve zeer waarschijnlijk, dat betrekkelijk kort na den aanleg, de grachten met boomen waren beplant, te meer omdat de boombeplanting zoo karakteristiek is ook voor den grachtenaanleg in andere Hollandsche steden. De harmonie tusschen water en bruggen, de architectuur der huizen en de boomen aan de grachten, welker zware kruinen in het stille water weerspiegelen, brengen met elkaar die bijzondere sfeer en geven die stemming, waardoor stedeling en landgenoot zoo sterk worden ge troffen en Amsterdam tot ver buiten de landsgrenzen bekend is. Het schilderij van Berkheyde van de bocht van de Heerengracht zonder boomen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 5