80 ander nadeel is, dat de iep vaak lijdt aan de iepenziekte, die dikwijls in korten tijd vele prachtige exemplaren ten doode doemde. Bovendien hebben de iepen dikwijls erg te lijden van de rupsenplaag, waarvoor ze vatbaarder zijn dan andere boomsoorten. Dit alles heeft er toe geleid, dat in de latere jaren in verschillende straten andere boomen zijn geplant en met succes. Men treft thans in de onderscheidene straten aan eschdoorn (Acer), meidoorn (Crataegus), Acacia (Robinia), lijsterbes (Sorbus), haagbeuk (Carpinus), Japansche kers (Prunus), Turksche hazelaar (Corylus) enz Het is gebleken, dat het aanbeveling verdiende, wanneer op een grachtgedeelte vele boomen moesten worden geveld, de enkele oude boomen, die overbleven, ook weg te nemen en zulk een grachtgedeelte geheel met jonge boomen te beplanten. De ver deeling tusschen de straatlantaarns kon dan beter worden gemaakt en de onderlinge afstand tusschen de boomen wat grooter genomen dan voorheen het geval was, zoo dat de bewoners minder hinder ondervinden van een dichte bladerkroon. Op enkele plaatsen in de stad is een dergelijke beplanting reeds te zien. Men zal er nu weer toe overgaan, zooals in vroeger eeuwen, de iep door linden (Tilia) te doen vervangen, daar ook deze in korten tijd de zware kruinen vormen, waaraan het Amsterdamsche stadsbeeld behoefte heeft. 1'Histoire se répète! Het blijkt uit alles, dat van oudsher alle zorg is besteed aan de boomen van Amster dam. Het Gemeentebestuur van Amsterdam heeft ondanks alles er steeds prijs op gesteld, de stad te doen zijn een stad met niet alleen fraaie gevels, prachtige brug gen, mooie grachten, massale torens en pakhuizen, maar ook een stad met een eigen, volkomen Hollandsch karakter en daarin behooren nu eenmaal de forsche boomen, Het Noorder Amstelkanaal met R. Vinckeleskade in het nieuwe „Zuid"

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 10