55 huis bedorven en dat is de aanleiding geworden, dat de Bond Heemschut zich er mee heeft bemoeid. Tegenwoordig loopt de Zuid-Willemsvaart er vlak langs en op den rechter kanaaldijk kijkt men op de achterzijde van de galerij. Eén torentje is daar zichtbaar. Er naast, op den hoek van de citadellaan staan thans eenige leelijke dienst woningen. Verder wordt aan deze zijde het gebouw grootendeels aan het oog ont trokken door een schutting. Het uitzicht dat men van de stadszijde en van de brug over de vaart op het kruithuis heeft, is daardoor bedorven. Aan den anderen kant is het nog erger. Eerst is er een militaire bakkerij verrezen, maar de vreemdeling, die uit de richting Utrecht de stad naderde, had vrij uitzicht op den voorgevel van het kruithuis met de mooie poort. Toen is in 1917 het voorliggende terrein in erfpacht uitgegeven en sindsdien kwam daar een houtzagerij met rommelige gebouwen, een fabrieksschoorsteen en andere ontsieringen. Het terrein is Rijkseigendom en meer malen is er bij het Domeinbestuur op aangedrongen, dat de erfpacht opgezegd zal worden, zoodat die rommel kan verdwijnen. De pachttermijn loopt pas in 1948 af, maar de onvermoeide werkzaamheid van burgemeester van Lanschot, die heel wat keeren ter plaatse de onhoudbaarheid .van den toestand aan de autoriteiten heeft uiteengezet, heeft gedaan gekregen, dat de betrokken departementen in 1941 hebben toegezegd de erfpacht niet te zullen verlengen. Aan den pachter is daarvan reeds mededeeling gedaan. Onlangs, nu het boek van den burgemeester de zaak weer in de belangstelling heeft gebracht, is de toezegging hernieuwd. Dit stemt hoopvol voor de toekomst. Hoe het uitzicht bedorven is door de gebouwen van de zagerij. Op den voorgrond de Singelgracht de rivier de Aa met den walmuur. ft

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 9