54 twee Zuidelijke wanden werden van een open galerij voorzien. 'Deze samenstelling gaf een hooge mate van veiligheid. In de buiten muren, welke een meter dik zijn, werden geen vensters aange bracht. Twee traptorentjes wer den op de hoeken tusschen galerij en magazijn ontworpen en komen op aardige manier uit het dak omhoogsteken. Dit forsche dak is gedekt met leien, misschien we gens de gemakkelijke verbinding met de Zuid-Nederlandsche lei steengroeven. Aan de binnenplaats breken de topgevels de eentonig heid van de groote dakvlakken. Met dezen soberen, nuchteren De plattegrond van het kruithuis. Het meetkundig bouwtrant is een gebouw ont- netwerk, het verhoudingsstelsei waarop het gebouw is staan dat bekoort door de qoede ontworpen, een aaneenschakeling van gelijkzijdige driehoeken, is met stippellijnen aangegeven. verhoudingen van de onder- deelen. Aan de buitenzijde is de toegang omlijst met een klassieke poort van monumentaal aanzien. Vroeger kon men deze alleen Bereiken over een brug, want tot verhooging van de veilig heid was het geheele gebouw met een gracht omgeven, welke haar water uit de binnen-Dieze ontving. Deze gracht werd gegraven voordat men met bou wen begon, wat het voordeel had dat de benoodigde bouwmaterialen, o.a. tienduizenden IJsselsteenen per schip konden worden aangevoerd. Het graaf werk werd verricht door soldaten; men begon in 1617 en in 1'618 kwam de brug gereed en werd de eerste steen van het gebouw gelegd. Daar er intusschen moeilijk heden waren te overwinnen om de geheele bouwsom bij elkaar te krijgen, ontstond er stagnatie. De stad moest den bouw geheel zelf bekostigen en vooral de ambach ten hadden bezwaar tegen de daardoor noodige nieuwe belastingen. Slechts met groote moeite verkreeg men een bijdrage van 3000.van de aartshertogen, op wier verzoek, dat eigenlijk bevel was, de bouw geschiedde. In 1619 kwam men niet veel verder dan de fundamenten en pas in Februari 1620 volgde de aanbesteding van het voornaamste deel van het werk, waarbij op Brabantsche wijze 150 potten bier werden gedronken door de timmerlieden, metselaars en leidekkers. In September 1620 werd de eerste Meiboom op het dak gezet en in Januari 1621 een tweede. In September was het kruithuis klaar; het had ruim 22000 gulden gekost. Het gebouw is niet onveranderd gebleven. De gracht werd in 1769 gedempt en daar door lijkt het gebouw thans wat gedrongen, omdat het diep in den grond zit. Al eerder was de galerij dichtgebouwd, kleine dakvensters werden aangebracht en ook ramen in de buitenmuren. Vooral de manier, waarop tusschen de kolommen van de galerij muurvlakken met veel te hoog gelegen vensters zijn gemaakt, is een mishan deling van het gebouw. In de laatste jaren is bovendien de omgeving" van het kruit-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 8