52 bewaarplaatsen van kruit zijn door ontploffing van hun inhoud vernield. Maar ook de algemeene bouwtrant van het Bossche kruithuis is merkwaardig. De militaire bouwkunst heeft een eigen weg gevolgd, welke niet geheel samenvalt met dien van de burgerlijke bouwkunst, hoeveel overeenkomst er ook is. De militaire bouwmeesters kregen een andere opleiding, waaruit hun eigen stijl verklaard kan worden. Toen het steeds toenemend gebruik van vuurwapenen de middeleeuwsche kasteel- en stadsmuren onvoldoende maakte, spanden de vestingbouwers zich in, de verdedigende sterkte van de vestingwerken gelijken tred te doen houden met de ver meerderde aanvalskracht van het moderne geschut. Hierbij speelden wiskundige berekeningen een groote rol. Het waren dezelfde mannen, die nauwkeurig de schootsvelden en kogelbanen van musketten en kanonnen berekenden, die ook de militaire sterkten ontwierpen. Het waren professoren in de wiskunde, bij wie de toekomstige ingenieurs hun kennis opdeden over den bouw van bastions en rave lijnen. Toch was er, wat die belangstelling voor de wiskunde aangaat, hoogstens een verschil in graad en niet in beginsel met de burgerlijke bouwmeesters. Want de wiskunde is het fundament van alle bouwkunst en werd juist in dien tijd meer dan te voren door iederen bouwmeester bestudeerd. Omstreeks 1600 was het in ons land nog het tijdperk van den renaissancestijl. Veel eerder, wel 100 jaar vroeger, had men in Italië de wedergeboorte beleefd van de kunst en de wetenschap der antieken en was men in de leer gegaan bij de Grieken en Romeinen. Ook de klassieke bouwkun dige verhandelingen, als van Vitruvius, werden opnieuw uitgegeven en bestudeerd en hierin speelde de wiskunde een groote rol. Natuurlijk waren ook de gebouwen der Gothiek volgens wiskundig berekende plannen opgetrokken, maar in de renais sance vierde de theorie hoogtij. Driehoeken, veelhoeken en cirkels, nauwkeurig volgens vaste verhoudingen ingedeelde zuilen en pilasters vormden de onderdeelen van de bouwkundige ontwerpen, welke in boekvorm werden verspreid. In de Neder- Gezicht op het kruithuis uit het Noordoosten, voor de verpachting van het open terrein.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 6