It Fryske Gea, het meest actieve van onze elf Provinciale Landschappen, m 1930 opgericht, vierde in Augustus van het afgeloopen jaar zijn koperen bestaan met de uitgave van een boekje ,,Twaalf-en-een-half jaar Natuurbescherming in Friesland waarin in het kort een overzicht over het m deze periode verkregene en verlorene gegeven wordt. Om met het laatste te beginnen: de ontginningen, die den laatsten stoot vormden tot de stichting van de Vereeniging, deden in deze jaren meer aan na tuurschoon van verschillenden aard verloren gaan dan de Vereeniging kon redden. Volgens de landbouwstatistiek werden tusschen 1928 en 1939 7179 H.A. hoogveen, dalgrond en heide ontgonnen, terwijl de Ontginningsmaatschappij ,,De drie Provin ciën" een 1625 H.A. heide en 2883 H.A. moerassen en hoogveen, gedeeltelijk al ontgonnen, m bezit heeft. Daarentegen bezit de Vereeniging slechts ruim 24 H.A. heide, en 410 H.A. moeras, en alles te samen hebben haar bezittingen een grootte van slechts ruim 600 H.A. Op die bezittingen kan de Vereeniging echter met trots neerzien; het algemeen in den lande bekend Princehof, de ook biologisch zoo be langrijke Lmdevallei, het Ryster Bosch, waarvoor een aparte stichting gemaakt werd, en de onder haar beheer staande waterwildreservaten als de Mokkebank e.a. zijn de parels aan haar feestkroon. Uit het boekje blijkt nog dat de Vereeniging ook door adressen en adviezen aan verschillende instanties in haar gewest goed heemschutwerk verricht. Zeer gewenscht is de uitbreiding van haar nog geen 650 tellende ledental, wat vooral aan onze Friesche lezers aanbevolen zijn moge. B. de H. Aan den Oksepoel in 't Princehof Foto Hoogland

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 12