38 is benoemd Ds A. L. Broer, de Doopsgezinde predikant die vele jaren te Har- lingen woonde en nu te Hilversum „staat" en wiens pennevruchten de leden uit het Maandblad kennen. In genoemde vergadering gaf de Heer J. Trouw, tweede secre taris van de „Vechtcommissie" een keurig verzorgde voordracht met ten deele ge kleurde lichtbeelden over de schoonheid van de Vechtstreek. Besloten werd dit jaar zoo mogelijk de Algemeene Vergadering te houden te Gouda in September. Deze stad werd gekozen omdat velen Gouda uit den trein gezien zullen hebben maar niet bezocht, althans niet onder leiding en met voorbereiding, zoodat deuren open zijn, die bij enkelvoudig bezoek gesloten zijn. De Commissie Het Dorp breidde haar. arbeidsveld uit door de rondzending van een „enquête-formulier" aan Burgemeesters en belangstellenden, teneinde gegevens te verkrijgen over wat er in de dorpen te verbeteren valt. In dit nummer is een mede- deeling van den secretaris der Commissie „Het Dorp" te dezer zake. In de laatste jaarvergadering, in September 1942 te Amersfoort, bracht de Heer Ir J. H. Froger het vraagstuk ter sprake van de ontsiering door de fabriek en de industrie in het landschap. Inderdaad een moeilijk vraagstuk. Op tal van plaatsen ontsieren de fabrieken op velerlei wijze de omgeving. Anderzijds geven de industrieën op grooten afstand soms een fraai silhouet.- Om dit vraagstuk op eenigszms ruime wijze te bezien, noodigde het Bestuur den Heer Froger de leiding van een kleine groep belangstellenden op zich te nemen, teneinde te komen tot een rapport of iets dergelijks, dat wellicht zou kunnen leiden tot een deel in de Heemschutserie over dit onderwerp. Te Amsterdam wordt niet gebouwd, wel soms nog gesloopt. Op den hoek van de Haarlemmerstraat en de Korte Prinsengracht werden huizen afgebroken, waarbij twee fraaie Amsterdamsche klokgevels verdwenen. Omdat deze topgevels wellicht weder ter plaatse of elders dienst kunnen doen, werden inlichtingen ingewonnen waar ze bleven. Ze gingen naar de werf van den slooper, echter zonder van te voren opgemeten of gefotografeerd te zijn, zoodat straks niemand weet hoe breed ze zijn en hoe ze eruit zien, wat de toepassing bemoeilijkt. Dit is een der vele gevallen waar bij blijkt dat het gewenscht is dat er iets gebeurt inzake de „zwervende bouwfrag- menten" te Amsterdam en ook elders. De A.N.W.B. organiseerde weder een wandeltocht, nu eens door oud-Amsterdam. Deze werd in elkaar gezet m samenwerking met Heemschut's secretaris en met de Amsterdamsche Vereenigmg voor Vreemdelingenverkeer. Dit was op zichzelf een verheugend feit, dat het toerisme, het vreemdelingenverkeer en het behoud der schoonheid elkaar vonden. Gevolg was dat ruim 1500 personen, jong en oud, de wandeling maakten, langs burgwallen en grachten, door onbekende poortjes en be sloten hoven. Ook de molens kwamen aan de orde. In de laatste bestuursvergadering twee, de molens te Diesen en te Pindorp, Gem. Wouw, beide in Noord-Brabant. Het is ver heugend dat er weder zooveel molens op gang komen, waarvoor een kleine bijdrage als aanmoediging wordt verstrekt. Maar 't loopt nu op een eind wegens het gebrek aan de benoodigde materialen. Bij herhaling wordt het Bestuur gevraagd een spreker te zenden ergens in den lande om voor een plaatselijke verèeniging of iets dergelijks een opwekkende voordracht te houden over de schoonheid van stad en land, het behoud ervan, kortom de be langstelling te bevorderen. Dit deed tal van keeren, vooral in vroegere jaren, de secretaris, maar deze kan het niet altijd blijven doen. Het Bestuur zocht daarom een spreker die zijn gehoor weet te boeien inzake de Heemschutgedachte, het waken voor de schoonheid van Nederland. De Heer Fred. Thomas, onder meer bekend als de schrijver van Wijkend Water, verklaarde zich bereid zoo gewenscht de Heem schutgedachte in woord en beeld te vertolken. Dit is 't belangrijkste uit Heemschut's werk van de laatste weken. A. K„ Secr.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 4