EEN ENQUETE VAN DE COMMISSIE „HET DORP" NIEUWE LEDEN 46 Teneinde van verschillende landelijke gemeenten in uiteenloopende deelen van ons land een indruk te krijgen hoe de toestand aldaar is ten aanzien van het dorps- schoon, heeft de commissie ,jHet Dorp" het initiatief genomen tot het houden van een enquête over dit onderwerp. Het gaat brj deze enquête voornamelijk erom, in groote lijnen vast te stellen, waai en in welke gemeenten dorpsschoon goed bewaard bleef, waar hetgeschonden werd dan wel waar het dreigt geschonden te worden. Evenzeer om gevallen, waarbij door nader aan te geven middelen, bestaande misstanden kunnen worden opgeheven. De commissie heeft zich hiertoe in verbinding gesteld met de besturen der verschillende landelijke organisaties, Welke zich op het gebied van het behoud van landelijk schoon bewegen, o.a. de verschillende ,,landschaps"-instituten en de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Met medewerking van het lid Dr Ir W. C. Klein te 's-Gravenhage werd een enquête formulier opgesteld, waarin een dertigtal vragen worden gesteld, welke betrekking hebben op het dorpsschoon in hèt algemeen en die factoren, welke het dorpsschoon kunnen bevorderen (pleinen, straten, beplantingen, woningen), dan wel schaden (woningblokken, fabrieken, grasdrogerijen, hoogspanningsleidingen op palen en ove rige leidmgpalen, kassen, hoenderparken, reclameborden, benzinestations, beton- schuttingen)Het formulier laat de gelegenheid ten aanzien van-elk genoemd punt eenige vragen te beantwoorden, welke betrekking hebben op het feit, of in bepaal de gevallen geslaagde toepassingen gevonden zijn, of gevaar dreigt dat dorpsschoon zal worden aangetast, dan wel of het gevaar reeds optreedt en of dit alsnog on gedaan kan worden gemaakt. De commissie vertrouwt, dat de besturen der in aanmerking komende organisaties, met wie contact is gezocht, adressen van belangstellenden zullen verschaffen, welke bereid zijn de gestelde vragen te beantwoorden, zoo mogelijk met fotomateriaal te vèrduidelijken. Reeds kan worden medegedeeld, dat de provinciale vereeniging voor vreemdelingenverkeer in Drente op krachtige wijze haar medewerking heeft toege zegd. Enquête-formulieren worden gaarne op aanvraag toegezonden door den secre taris der commissie „Het Dorp", Mr P. J. Mijksenaar, Watteaustraat 48 hs, Am sterdam-Zuid. Als buitengewoon lid traden toe: Jhr W. E. Berg te Baarn. H. Mulders te Bathmen. Mr H. Westermann te Amsterdam. D. Tutein Nolthenius te 's-Gravenhage. H. Hinloopen te Haarlem. J. D. Postma te Deventer. P. Biesthorst te Nijmegen. A. W. N. Giesen te Westendorp- Varsseveld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 12