31 den, want werk geeft voorspoed en voorspoed doet de oude huizen en gevels op knappen. De oude gevels hebben een opknapbeurt noodig. Zooals in Hoorn zoo veel gevels teloor gingen omdat de menschen geld te veel hadden, zoo bleven in Enkhuizen de gevels gespaard omdat de menschen geld te weinig hadden. Dan is het nu de tijd, nu de leerjaren van het restaureeren voorbij 'zijn en we weten hoe 't behoort te gebeuren, om al die schoone oude geveltjes en de bouwvallige kerk netjes te herstellen om Enkhuizen te maken tot de allerprachtigste stad van Hol land. We gaan nog eens als vroeger het stadhuis bezoeken aan de Breedstraat. Het staat er nög.' Ook de schilderijen van de Lairesse en van Houbrakén zijn er nog. Het huisje er schuin tegenover staat nog veel meer voorover dan vroeger en heeft slechts een muggestoot noodig om op straat te vallen; men zegt dat dit huisje sedert lang eigendom is eener Amsterdamsche vereeniging en dat er te Enkhuizen een eigen vereeniging komt, net als in Hoorn. We gaan ook nog eens opzoeken de groote ledige vlakte binnen de veste, aan de landzijde van de stad. Oudtijds waren daar huizen, bij ons eerste bezoek weiden, nu allemaal bloemen en kool. Ver weg staat in den stadswal nog de Koepoort, maar daarmede is iets zonderlings gebeurd. Vroeger ging de weg door de poort, maar nu gaat de poort door den weg. De fraaie oude boogbrug is weggebroken en vervangen door net zoo een, doch veel breeder en zonder schoonheid. Omdat de nieuwe breede brug ligt in de as van de poort, staat de poort nu niet alleen in den weg, maar op 'den weg en tot de knieën in den grond, want de rijwegen gaan er aan beide zijden omheen. Voetgangers en wielrijders trachten wel eens door de poort te gaan, maar dat is erg gevaarlijk als er een automobiel aankomt. Ons kort bezoek aan Enkhuizen eindigt met de bezichtiging van het grachtje de Haven- dijk, dat bijna aan demplust ten prooi gevallen was, welke poging via Amsterdam door den Haag verijdeld werd. Welk een kostelijke plek is deze omgeving, bij de binnenhaven, bij de zee, bij den dijk, bij alles tegelijk. Net een plek om hier alles te bewaren wat betrekking heeft op de Zuiderzee. Niet als een dood museum, met opgezette poppen, maar als een levend iets waar de hamer klopt en de volkskunst wordt gemaakt. Dan kan daar ook nog eens gehouden worden een ,,réunion hip- pique die er juist was bij ons vorig bezoek, toen bij de harddraverij de bevolking van de omgeving in eigen- kleederdracht verscheen. M e d e m b 1 i k est un vrai tombeau vond Havard. Zijn bezoek was eén gebeur tenis voor de geheele stad'en men sprak er nog lang daarna van. De verzending van een brief van Medemblik naar Amsterdam duurde even lang als een post- zending van Calais naar Marseille. Medemblik had niet kunnen denken dat het nog eens zoo groot zou wbrden dat het tot voorsteden Middenmeer en Slootdorp kreeg, dat het een ferm nieuw Raadhuis noodig had. Ook krijgt de stad behoefte aan een vereeniging zooals die van Hoorn. Dan zou die vereeniging tevens kun nen overwegen de sedert lang gedempte gracht door de stad weder te laten open graven. Alvorens Medemblik te verlaten en naar de Friesche kust over te steken, gaan we nog even zien of koning Radboud's kasteel nog zoo vervallen is. Dat blijkt niet het geval, 't Is netjes in orde; veel te netjes zelfs, ook al te vroeg ge restaureerd toen men 't zoo goed bedoelde maar nog niet wist hoe 't gebeuren moest. De grond waarmede Radboud's grachten waren gevuld en waardoor 't

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 9