r:,L HEEMSCHUT MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT I WAT HEEMSCHUTS AANDACHT HAD We zijn er weer! Het heeft geen zin verslag te doen van de moeilijkheden die over wonnen moesten worden, sedert de sluiting van de drukkerij die het Maandblad van den Bond Heemschut ruim 19 jaren-achtereen drukte, om weder een blad te hebben. Maar 't is er weer, met behoorlijk papier, dezelfde letters, denzelfden omslag, zelfs met de invulkaart erin, die nu niet ongebruikt mag blijven! De molens vroegen dezen keer bijzondere aandacht, In vrijwel elke bestuursvergadering komen een of meer molens aan de orde, veelal op voorstel van den Heer Jhr Mr F. L. J. van Rijckevorsel. Dat komt dan in den regel erop neer, dat de Bond Heemschut een kleine bijdrage geeft ter aanmoediging voor de herstelling. Veel meer kan Heemschut niet t doen. Maar de Vereeniging de Hollandscne Molen doet wel meer. Dit bleek uit het jaarverslag dat werd uitgebracht in de plaats gehad hebbende algemeene vergade- ring van deze. vereeniging, waarin vermeld werd dat alleen in het jaar 1942 een vijftigtal molens werden verbeterd of jveder in gebruik gesteld. Nog nooit is zooveel aan de molens gedaan. .Twintig jaar geleden leek de molen verloren in den onge- lijken strijd met de electriciteit. Geleidelijk werd gewonnen door de verbetering van den molen, van de wieken, de maalinrichting, de pompen en zooveel meer. De molenmaker A. J. Dekker te Leiden maakte de eerste werkelijke verbeteringen en anderen volgden of verleenden hun wetenschappelijke medewerking. Thans heeft de molen den wind mede door den kosteloozen wind die geen kolen noodig heeft om te waaien. Maar er is iets waar nu de aandacht op gevestigd dient te worden. Dat is de aesthetische zijde van het geheéle vraagstuk van den molen. Toen, vóór het be staan van de Vereeniging dé Hollandsche Molen, de- Bond Heemschut de molens deed, was het vraagstuk louter van aesthetischen aard. De vereeniging heeft de mo lens gered,, behouden en hersteld, langs den technischen weg. Nu dient de aesthetische zijde weder naar voren te komen en vlug, vóór het te laat is. Want nu de molens weder gebruikt.worden en niét geheel op de gemoedelijke wijze van weleer, is het opmerkelijk hoe zij ontsierd "worden, de een door een daarnaast gebouwde daklooze kist voor een pomp, motor of zooiets, de andere door een aangebouwd pakhuis of woonhuis dat er niet bijpast, door reclameborden, door glimmende of geverfde wieken, door wieken die leelijk van vorm zijn. Het ergst zijn wel de gevallen, waarbij de molenberg vervangen werd door een pakhuis zonder dak en met een armelijk hekje erlangs, waarvan in het vorig nummer een afbeelding gegeven werd. Het is thans dringend noodig dat iets ondernomen wordt, want wat baat het of de molens be houden worden en ze worden blijvend ontsierd. Secretaris A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 3