32 kasteel zoo gedrukt leek omdat 't tot z'n knieën in den grond stond, deze grond bleek onlangs uitgegraven en weder tot laag liggend water geworden te zijn, wat het bouwwerk heel wat meer respectabel gemaakt heeft. - We steken nu over naar Hindeloopen. DES HEEREN WOORDT MET AENDACHT HOORT KOMT DAER TOE MET HOOPEN ALS HINDEN LOOPEN staat er boven de kerkdeur. Daardoor liepen de kindertjes van Hindeloopen nog op klompkens met ons mede, evenals m 1875, zoo vlug als hinden loopen. In Hin deloopen staan de huizen achterstevoren, met den mooien kant naar achteren. Dat zijn de zomerhuizen, de Lits. De achtergevels zijn met zorg 'gemetseld met vlech tingen en muizetanden. Zij waren te water toegankelijk. Sedert ons laatste bezoek zijn er eenige verdwenen. Maar er is er een bijgekomen aan de straat, doordat een architect uit Holland naar Hindeloopen kwam om een zomerhuis te restaureeren en toen den mooien gevel vóór aan den weg maakte. Het vroegere Raadhuis heeft een andere bestemming gekregen. Het is museum geworden, want de inwoners dragen de oude kleedij niet meer en maken de Hindelooper volkskunst niet meer. Nu kunnen de stedelijke fabrikanten in dit museum afkijken hoe ze valsche Hin delooper meubelen maken kunnen. Welk een nijverheid, welk een edel handwerk van volkskunst ligt hier braak. Maar wie is in staat de schoone slaapster te wek ken? We laten ons weer naar onze tjalk roeien, die ver van de kade in open water geankerd ligt, want Hindeloopen, de vroeger zoo rijke koopstad, heeft en had geen haven. We gaan meer Zuidwaarts naar Stavoren, waar de spoorboot van Enkhuizen aanlegt en vele Holland-Friesland passagiers overbrengt, die allen van de boot in den trein gaan, zonder de stad te bezoeken. Dat is niet zoo verkeerd, want voor wie 't niet weet te vinden is te Stavoren weinig bijzonders te zien en het rond wandelen van vreemde menschen zou de rust'onnoodig verstoren. Langs beide zij den van het breede water in de stad staan de oude en halfoude huizen elkaar van verre aan te zien over het ledig, spiegelend vlak, dat droomt van koggen en barken van weleer. Zij vertellen elkaar de legende van t vrouwtje van Stavoren, van den ring dien zij in het water wierp en die door een gulzigen visch teruggebracht werd. Vooral de open gaten in de huizenrij die er bij ons vorig bezoek reeds waren, zenden mystieke herinneringen uit van vervallen grootheid en vergeten rijkdom. Al deze ongeziene zaken zijn belichaamd in één voorwerp, dat alles mede beleefd heeft, ouder is dan alle verhalen en dat derhalve alles weet. Het is de hoorn van het Sint Anthoniusgilde van 1392. Maar om dien hoorn in vertrouwen te aanschou wen gaat zoo maar niet; daarvoor moet men eerst vertrouwen verworven hebben. We gaan verder, langs de kust met de zadeldaktorentje's, die in gansch Nederland geweest zijn, maar vrijwel alleen in 't Friesche land bewaard zijn, langs 't Roode Klif, dat zich van verre als een stukje Fransche rotskust vertoont, langs 't silhouet van de Friesche wouden van Oude Mirdum, om als eerste Overijsselsche haven aan te doen B 1 o k z ij 1. Rond de ringvormige haven staan de huizen gereid, elkaar verhalend van de drokte van weleer. Bij ons vorig bezoek was daar een nijvere houthandel. Maar in een tijd van opstandigheid gaf de baas er den brui van en sedertdien is er te Blokzijl geen houthandel meer. Toen kwam er nog een groote brand. Maar van die havenkom moet iets te maken zijn. Belangstelling van buiten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 10