17 De ronde steenen stellingmolen die meer wind vangt en voldoende bergruimte heeft heeft zich kunnen handhaven. Behoeft de molen niet al te hoog te worden opgetrokken, dan worden er tegenwoordig ook ronde steenen korenmolens gebouwd met rondom den molenvoet een pakhuis, dat rond dan wel hoekig van vorm is. In de plaats van de houten stelling komt dan het van gewapend beton gemaakte dak van het pakhuis. Op deze wijze verkrijgt men een molen, die nog hoog genoeg is om behoorlijk wind te vangen, met een groot pak huis rond den molenvoet en een stellingdak, waarin kruibeugels die de gebruikelijke kruipalen vervangen. Een woonhuis zou uitstekend in de ombouwing kunnen worden opgeno men, waardoor de molenaar zijn huishuur vrijwel zou uitsparen. Jhr Mr F. L. J. VAN RlJCKEVORSEL te Maastricht, die zoo bereidwillig was ons de meeste van de in dit artikel vermelde Brabantsche gege vens te verstrekken, voorspelt, dat bij den Brabantschen molenbouw, indien althans de materiaalpositie dit toelaat, spoedig opnieuw een veran derd molentype zal ontstaan, waarbij in het pakhuis, gebouwd rondom den molen voet, de molenaarswoning wordt opgenomen. Het nieuwe Brabantsche type, dat we een „dakstellingmolen" al of niet bewoond zouden willen noemen, zou z.i. het toekomstige molentype in Noord-Brabant worden Bij beschouwing van dit type moet ons van het hart, dat de nieuwe Brabantsche molen minder fraai is. Indien inderdaad deze bouwwijze ons landschap gaat ver rijken, dienen de Bond Heemschut en de Vereeniging „De Hollandsche Molen" te overleggen op welke wijze dit type uit welstandsoverwegingen verbeterd kan worden. Wellicht dat voor de minder geslaagde voorbeelden door begroeiing met klimop of door omplanting met geschoren linden, verbetering is te verkrijgen. Vermelden we ten slotte nog welke korenmolens er de laatste jaren in het zuiden des lands zijn gebouwd of na brand bijna geheel nieuw zijn opgetrokken. Te Gennep, L., werd een geheel nieuwe ronde steenen beltmolen gebouwd (1927) en te Borkel en Schaft (Valkenswaard) (1936), te Aalst (1936) en te Goirle (1938), alle in Noord-Brabant, werden de steenen beltmolens na te zijn verbrand, her- i i Foto archief „de Hollandsche Molen" Nieuwe korenmolen te Elzendorp N.-Br. De achtkante ombouwing bevat maalderij en pakhuis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 7