16 Gelukkig komen er tegenwoordig weer nieuwe molens bij, zij het niet in die mate als noodzakelijk is om ons vaderlandsch molenbezit geheel op peil te houden. Dat er evenwel gebouwd wordt is belangrijk en het is daarom wel eens goed hiervan rekenschap te geven en de aandacht te vestigen op den tegenwoordigen bouw van windmolens. We vermelden dan allereerst, dat te Kropswolde bij Hoogezand een acht kante steenen korenmolen en te Oud dorp bij Alkmaar een molen werd gebouwd ter vervanging van molens, die door brand waren verloren ge gaan. Druppelsgewijze volgen nu nieuwe molens, waarbij het opvallend is, dat deze vrijwel steeds worden gebouwd in een tweetal streken van ons land, n.1. in Zuid-Holland en in Noord-Brabant en Limburg. Buiten deze drie provincies vallen te ver melden een ronde steenen stelling-korenmolen te Ellewoudsdijk, Zld. (1934), een achtkante rieten watermolen te Slochteren, Gr. (1934) en een wipmolen aan het Zuidlaardermeer (1934). In Zuid-Holland vermelden we een kleinen onbewoonden wipmolen bij Haastrecht (1930), een molen te Nieuw Beierland (1931), een ronden steenen watermolen bij Hazerswoude (1929), ter vervanging van den verbranden rieten achtkanten molen, een steenen molen van den Veenderpolder nabij het Braassemermeer (1934), inde plaats van een reeds eerder vrijwel gesloopten achtkanten rieten molen, een wip staartmolentje bij de Kaag (1935), en ten slotte den in 1942 gebouwden ronden steenen molen van den Aderpolder bij Rijpwetering. Bij beschouwing van het type van de geheel nieuw gebouwde molens blijkt, dat men in het algemeen de voorkeur geeft aan ronde steenen molens, een verschijnsel, dat zich ook in Brabant en Limburg voordoet. Interessant is het de richting, die de molenbouw in het zuiden van ons land in slaat, gade te slaan. Oorspronkelijk was deze streek rijk aan standerdmolens, doch de steenen korenmolens behaalden in de vorige eeuw geleidelijk de overwinning; de ronde steenen grondmolens, de ronde steenen beltmolens en de ronde steenen stelling molens. Hierin is thans wederom wijziging gekomen, omdat de grondmolens niet meer worden gebouwd wegens gebrek aan voldoende bergruimte en de beltmolens niet meer vanwege de hooge kosten, verbonden aan het opwerpen van den kolossalen molenberg. Indertijd werden deze molenbelten wel opgericht door de gezamenlijke boeren als buurdiensten, ter verkrijging van een eigen dorpskorenmolen, waarbij zij belang hadden; vele duizende karrevrachten zand werden daarvoor kosteloos aangevoerd. Foto A Bicker Caarten De in 1942 gebouwde ronde steenen molen van den Aderpolder bij Rijpwetering Z.-H.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 6