22 omdat de beschermende sneeuwlaag door de koude noordoosterstormen van de velden werd weggevaagd. Het graan op de akkers, die door wallen beschut waren, had over het algemeen minder van den winter te lijden. Echter niet alleen in barren wintertijd, doch ook in het voorjaar en in droge zomers laat de gunstige werking der hakhoutwallen zich gelden. De temperatuur op de beschutte akkers is één tot twee graden hooger dan in de open velden, wat het gewas, vooral in het voorjaar, ten goede komt. In ons land zijn, zelfs in den heetsten zomer, de temperaturen niet hoog genoeg om de planten te verschroeien; wel kunnen zij door uitdroging vernietigd worden. Maar ook dit verschijnsel treedt in het open veld eerder op, dan binnen de beschutting der akkerwallen, waar de wind minder sterk is en minder vocht wegvoert. Het vochtgehalte der omwalde akkergronden blijft daardoor hooger en de sterkere dauwvorming behoedt de planten voor verdroging. Het zijn niet meer alleen de zeer vooruitstrevende biologen als E. PFEIFFER in zijn boek „De Vruchtbaarheid der Aarde" (uitgegeven bij KLUWER te Deventer), die wijzen op de beteekenis van de hakhoutwallen voor de opbrengst van het land ook in ietwat conservatievere kringen, als die der Nederlandsche Heide Maat schappij, is de aandacht gevallen op dit onderwerp. In de aflevering van Januari 1942 van het Tijdschrift dezer Maatschappij werd de gunstige invloed van hak houtwallen op de opbrengst van akker- en weidelanden uitvoerig besproken en werd gewag gemaakt van de grootsche plannen welke in verschillende landen bestaan om door den aanleg van uitgestrekte boschsingels geweldige oppervlakten akkerland tegen de wisselvalligheden van het klimaat te beschermen en daardoor meer regelmatige en hoogere opbrengsten van den oogst te verkrijgen, ondanks het verlies aan oppervlakte van het bebouwbare land, dat deze bebossching met zich brengt. Laten wij nagaan welke nuttige invloeden er van de akkerwallen uitgaan 1. Zij reguleeren het klimaat, waardoor dë opbrengst der akkers grooter en ge lijkmatiger wordt (minder schade door vorst en droogte) 2. Zij breken de windstooten en voorkomen daardoor, dat in droge tijden, als er geen gewas op het land staat, de fijne humusdeeltjes, die de vruchtbaarheid van den akkergrond uitmaken, wegstuiven. 3. Zij bieden huisvesting aan talrijke vogels, die schadelijke insecten vernietigen. 4. Z j leveren belangrijke hoeveelheden geriefhout en waar enkele boomen bij de periodieke vellingen gespaard worden, ook paal- en timmerhout. 5. Zij bieden beschutting aan patrijzen en fazanten en verhoogen de waarde van de landerijen als jachtterrein. 6. Zij verhoogen de schoonheid van het landschap. Het laatste punt moge voor „Heemschut" het belangrijkst zijn, de eerste vier zijn vooral voor den landbouwer van belang. Het zijn deze eerste punten, die de propaganda voor het behoud der hakhoutwallen gemakkelijk kunnen maken. Hoe dikwijls is er niet een tegenstelling tusschen de ethische doelstellingen en_ de eischen van het praktische levenBij het behoud der hakhoutwallen is aller belang gediend; dat van den landbouwer, van den natuurvriend, van den stadsbewoner- met-vacantie, van den jager, ja zelfs van de bewoners van de lange leegten in Noordhollands Noorderkwartier, van Groningen en van de ontginningen in Brabant en Drente. De vraag is slechtsHoe kunnen de menschen tot het inzicht gebracht worden, dat ieders belang gediend is met het behoud der hakhoutwallen. Koog aan de Zaan, December 1942. Dr G. N. Honig.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 12