21 - De gevels zijn van verregende waalvormsteenen, lichtrood genuanceerd, met kalkspecie platvol gevoegd. Het dak is van overwegend rood met wat blauw genuanceerde, verbeterde holle pannen. Het houtwerk aan kozijnen, ramen en goot is crème; de buitendeuren van het woonhuis en enkele kleine onderdeelen zijn groen geschilderd. Doetinchem. A. W. N. GlESEN, Architect. AKKERWALLEN ZIJN WAARD OM GESPAARD TE BLIJVEN*) Niet terwille van het landschapsschoon alléén behooren de eikenhakhoutwallen gespaard te blijven. Ook het economische belang van den landbouwer is bij het behoud der hakhoutwallen gebaat. De meesten weten het echter niet; zij denken teveel aan de oppervlakte bebouwd land en kennen te weinig de beschuttende werking der wallen. Toch was het reeds in de Middeleeuwen bekend, dat wallen voordeel brachten voor bouw- en weidelanden. De graven van Holland verordineerden, dat de perceelen omzoomd moesten worden met elzenhagen. Deze geven niet alleen beschutting, doch brengen ook stikstof in den grond. Thans vinden wij de hakhoutwallen nog slechts terug op de hoogere gronden. In Groningen, het noordelijk deel van Noord-Holland en de nieuwe ontginningen in Drente en Brabrant kent men ze niet. Daar was het vooral, dat in den winter van verleden jaar de oogst van wintergraan mislukte, Naar aanleiding van het artikel van Ir C. G. GEENEN in „Heemschut" van December 1942. llool Plattegrond van den watermolen de Cannenburgh, schaal 1 200.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 11