5 ondanks het feit dat Harlingen in den heer HANNEMA een burge meester heeft, van war me liefde voor zijn geboorteplaats en van haar schoonheid ver vuld en steeds op de bres om voor haar belangen, ook in dit opzicht, op te komen. Goeddeels was het dan ook force majeure, die hier op verschillende wijze aan de schoonheid afbreuk deed. Tot op zekere hoogte kan het wat lijden in Harlingen, want er is en bleef veel moois, terwijl aan den anderen kant één misvormde gevel een heel straatbeeld, één ontwiekte molen een heel silhouet of havengezicht schenden kan. Er is en bleef veel moois. Het levendige en altijd boeiende van havenbedrijf en scheepvaart, het schilderachtige, ruime en interessante beeld der groote binnenhavens,' de Noorder- en Zuiderhaven, het intieme, vredige, bekoorlijke der kleinere grachtjes als Zoutsloot, Noordijs, Kleine Voorstraat en Heerenwaltje, de schoonheid van vele oude gevels, de sierlijkheid van den Raadhuistoren. Het is vurig te hopen dat Harlingen verder voor oorlogsgeweld gespaard zal blijven en innig te wenschen dat wijs beleid zal zorgen dat de tegelijk grootsche en intieme schoonheid van stad en omgeving niet verder aangetast zal worden. Een museum mag Harlingen niet worden, het moet een levende stad blijven, het zal ongetwijfeld na den oorlog weer een bloeiende stad worden, maar dat kan met behoud van de oude schoonheid wel degelijk samengaan. Het is de eenige overgebleven Zuiderzee stad van oorspronkelijk karakter geworden, dat legt zware verplichtingen op. Noblesse oblige, ook hier Hilversum. A. L. BROER. HENDRICK DE KEYSER: 1918 1943 De Vereeniging HENDRICK DE KEYSER heeft op 4 Januari het feit herdacht, dat zij 25 jaar te voren op 3 Januari 1918 te midden van den wereldoorlog opgericht werd. De fraaie tuinzaal van haar VAN BRIENEN-huis was met een groot aantal belangstellenden gevuld, die na een openingswoord van den Voorzitter een feest rede van het lid van het Dagelijksch Bestuur Dr F. A. J. VERMEULEN aanhoorden. Bij de daaropvolgende receptie heeft de ondergeteekende namens het Bestuur ook de gelukwenschen van den Bond Heemschut overgebracht. Hij heeft daarbij den wensch uitgesproken dat de jubileerende Vereeniging, die op zoo kranige wijzede Heemschutgedachte in daden weet om te zetten, nog vele lustra haar zoo vrucht baar en alom gewaardeerd werk zal mogen kunnen voortzetten, en den Voorzitter J. Th. BOELEN, die in de feestvergadering tot eerelid van de Vereeniging benoemd werd, toegewenscht, nog lang de kracht te mogen behouden om werkzaam te zijn voor zijn Vereeniging, waarvan hij al deze 25 jaren de Voorzitter en de ziel geweest is. J. A. B. DE H. Cliché archief Harlingen, het binnengedeelte van de Haven, genaamd Noomijs

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 7