4 zullen komen en er dat levendige vertier zullen geven, dat zoozeer bij deze Friesche haven stad behoort. Veel moois bleef in Harlingen bewaard. Ik heb daarover eenige jaren geleden in dit blad uitvoerig gesproken en toen ook gewezen op het aandeel dat Heem schut in het behoud van een deel van deze schoonheid heeft gehad. Sindsdien is er in Har lingen wel weer een en ander veranderd dat aan de schoonheid afbreuk heeft gedaan. Voor een deel was dat militaire noodzaak en zal het later weer te her stellen zijn. Voor een deel kwam het door de bombardementen, waaronder helaas ook Harlingen te lijden heeft gehad en die niet alleen menschenlevens, maar ook gebouwen, waaronder oude merkwaardige gevels, hebben verwoest. Er mag wel terdege op gelet worden dat de herbouw van wat vernietigd werd ook aan aesthe- tische eischen voldoet en zich aanpast^aan de rest van de stad. Het feit dat aan de voor een deel verwoeste Schritsen een paar nieuwe pakhuizen zijn verrezen die veel te hoog zijn in verhouding tot de omringende bebouwing, doet vreezen dat aan dit toezicht iets ontbreekt. Afgezien van deze tijdelijke of definitieve oorlogsschade is ook overigens hier en daar in het stadsbeeld een en ander veranderd dat niet tot verfraaiing heeft gestrekt. Ofschoon het groote verkeer noodzakelijk om de stad heen moet worden geleid en de plannen daartoe ook bestaan en van verstrekkenden aard zijn, is ten bate van den verkeersmoloch toch in de stad het een en ander „opgeknapt" dat niet tot verhooging van de schoonheid leidde. Zoo is de Simon Stijlstraat van zijn boomen beroofd en geasfalteerd en is een gedeelte van de Zoutsloot gedempt. Met de moderniseering van een deel der kaden van de Noorderhaven is begonnen. Dit werk, dat mede in aesthetisch opzicht geen verbetering beteekent, is door den oorlog stopgezet. Leelijke kunstgranieten en aluminiumkleurige lantaarnpalen deto- neeren in het oude stadsbeeld en werden nog niet overal, naar het advies van Heemschut, groen geschilderd. Oude karakteristieke steenfabrieken aan de vroegere Franeker trekvaart zijn afgebroken. Leelijke reclameborden verrezen op allerlei plaatsen, waar zij ten zeerste misstaan. Van de drie molens die voor enkele jaren nog den rand van Harlingen sierden en het silhouet prachtig verlevendigden, is er maar één overgebleven en dezen, die daar zoo prachtig staat aan de zee, vond ik dezen zomer half ontwiekt. De twee bijzonder fraaie molens aan de Bolswarder- vaart zijn verdwenen. Een daarvan, met zijn verweerden roodsteenen romp, was buitengewoon mooi. Zoo heeft het stadsbeeld dus wel schade geleden, ook weer in de laatste jaren, Cliché archief Harlingen, de toegang tot de Haven met de sluisbrug, den molen en het huisje dat Heemschut eenige jaren geleden wist te redden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 6