92 bezwaren tegen enkele onderdeelen koesteren kan, maar voor den oplettenden bezoeker bevat de tentoonstelling toch veel wat hij oprecht bewonderen kan, al was het maar alleen het prachtige fotomateriaal dat ons getoond wordt, en wanneer men in de toelichting van den catalogus leest dat „de tentoonstelling ontworpen en ingericht werd met het doel om rekening houdend met de onmiskenbare eischen, welke een gestadig groeiende wereld van bedrijvige menschen en een opstapeling van nieuwe uitvindingen ter verhooging der materieele welvaart, aan onze samenleving stellen de eigenaardigheid, de schoonheid en de bekoorlijkheid Van stad en land zooveel mogelijk te doen ontzien, te bewaren en te verhoogen", dan is men geneigd kleine tekortkomingen in de uitvoering door de vingers te zien uit Sympathie voor het doel, waarvoor ook deze tentoonstelling werd ingericht. Maar meer nog dan over zulke, misschien wat theoretische, belangstelling mogen wij ons verheugen over wat in practische toepassing op het gebied van het bewaren en herstellen van oude schoonheid geschiedt. En het is juist met het oog hierop dat wij u uitgenoodigd hebben ons te volgen naar de oude Eemstad,' die ons hier thans tezamen ziet. Amersfoort is niet alleen een stadje met prachtige overblijfselen uit vroegere tijden, aan vele landgenooten nog te weinig bekend, en daarom een dankbaar object voor een Heemschut-excursie, het is ook een stad waar de positieve heemschut, het herstel van oude, maar vervallen schoonheid, het verwijderen van het leelijke en ontsierende, een hooge vlucht genomen heeft. Wij zullen ze vanmiddag bezoeken, de gerestaureerde huizen in de oude stad en vooral die aan de Muurhuizen, die zoo duidelijke taal in dit opzicht spreken. Architect G. ADRIAANS, die al meer vereenigingen tot leider geweest is in zijn woonstad, en wien ik hier bij voorbaat dank wil zeggen voor de moeite die hij zich voor onze excursie gegeven heeft, zal ons er langs leiden. Ook het Bestuur van de Vereeniging „Fléhite", de vertegenwoordiger van de Heemschut-gedachte in deze stad, eigenaar van het aardige Museum dat tijdsgebrek ons helaas ver hindert te bezoeken, mag ik ook hier wel in het bijzonder welkom heeten in ons midden. En dan zal er bij onze wandeling in het bijzonder één punt zijn, dat ons aller aandacht trekken zal. Ik bedoel de Kamper-binnenpoort (of Binnen-Kamppoort, wat taalkundig juister schijnt te zijn, maar niemand zegt), een aan Heemschut bij zonder dierbaar object. Reeds in 1827 gingen er stemmen op dit restant van de oude vestingwerken, thans midden in de stad gelegen, af te breken daar het een sta in den weg heette te zijn voor het toen toch zeker nog vrij imaginaire verkeer in de Langestraat. Ernstiger werd het gevaar toen het verkeer werkelijk recht had enkeleeischen te stellen, en tot twee maal toe namen de Vroede Vaderen der stad het besluit, de poort domweg af te breken. Gelukkig werd beide malen dit besluit door de Kroon vernietigd, waartoe ook de adressen van onzen Bond, aan den Raad van Amersfoort en andere autoriteiten gericht, mede hebben bij gedragen. Tenslotte is het in 1930 aan den Heer Ir C. B. VAN DER TAK te danken geweest, dat een betere oplossing gevonden werd, die een voorbeeld voor andere dergelijke gevallen zijn kan, en waarbij de poort gerestaureerd en opgebouwd werd, en tevens het verkeer gegeven werd wat des verkeers is. Van de kleinere steden in ons land is Amersfoort zeker een die het meest gedaan heeft voor de verbetering van eigen schoon, en het is daarom dat onze Bond zich in Amersfoort in een hem sympathieke sfeer tehuis zal vinden. Maar, Dames en Heeren, andere werkzaamheden wachten ons nog, en ik wil niet langer misbruik maken van uw geduld. Laten wij hopen dat het door Amersfoort gegeven voorbeeld rondom in den lande navolging moge vinden, tot verhooging van de schoonheid van ons vaderland. In de hoop dat het komende jaar ons zal voortvoeren in die richting, open ik hierbij de 31e Jaarvergadering van den Bond Heemschut. J. A. BlERENS DE HAAN.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1942 | | pagina 6