88 DE HEEMSCHUTSERIE, DEEL 12 A. A. KOK. DE AMSTERDAMSCHE WOONHUIZEN (dubbel nummer). Bij al de schoonheid van bouwkunst en ge schiedenis die Neder land biedt, is er geen staddieaan oude woon huizen zooveel heeft na gelaten als Amsterdam. Mogen andere steden bogen op oudere bouw kunst en op eigen uitin gen, Amsterdam biedt schilderachtige schoon heid langs straten en grachten in overstelpen de hoeveelheid, ondanks meedoogenloos afbre ken en verminken dezer monumenten van ge schiedenis en kunst in een langdurig tijdperk van inzinking, zelfge noegzaamheid en ge brek aan eerbied voor geestelijke waarden. Het is de taak van onzen tijd, de sedert vele jaren groeiende belangstelling voor de historische schoonheid van de aloude stad aan te wakkeren en te bren gen tot een grootere groep, een meer ruimen JL kring, dan het kleine getal historici, kunstgeleerden en belangstellenden die reeds ijveren voor het behoud en de herstelling van de oude bouwwerken en het geheele stadsgezicht. Het eerste daarvoor noodige is het verwerven van eenige kennis van de Amster- damsche woonhuizen, van de oudst bekende typen tot nu. Alhoewel ten deze de wetenschap op straat ligt, bij den weg is op te rapen, is dit niet zoo eenvoudig voor degenen die van aanleg wel belangstellend zijn maar geen leiding hebben. Vooral doordat de bouwkunstvoortbrengselen alom verspreid zijn, tot in afgelegen buurten of op weinig betreden plekken van de stad, in de huizen of aan de achterzijden. Ook doordat van sommige tijdperken veel bewaard is gebleven, maar van andere kunstperioden weinig of soms niets, zoodat men voor de bestudeering volstaan moet met afbeeldingen van verdwenen huizen. H4I- --H jui V"1 T HTI5 3" r j Oude ontwerpteekening voor een Amsterdamsch patriciërshuis.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1942 | | pagina 14