52 DE-HEEMSCHUTSERIE, DEEL 9 Ir P. J. 't HOOFT b.i. NEDERLANDSCHE BOERDERIJEN. uitgevoerd. Daarom „passen" ze in de omgeving, verstoren het landschap niet, maar volmaken het met het beeld van den mensch, die zijn cultuur bracht in de wilde vormenpracht van de natuur. In dit land, waar alles getuigt van den mensch, die er zijn cultuur bracht, staan onze boerderijen als iijn eerste daad. En als dan cultuur volmaking van natuur is, „wie is dan beter dan de boer?". Hij kent de kracht van den orkaan, als hij raast over den vlakken polder, hij weet de zorgen om een regenbui, als de oogst te velde staat, maar hij beseft ook den rijkdom van de zon en de mildheid van een frissche voorjaarsbui. De bouwkunst van den mensch, die zoo dicht leeft bij den oorsprong en het doel van alle cultuur, heeft waarlijk stijl. Door te zien hoe de voorvaderen hun moeilijkheden oplosten, kunnen wij leeren onze houding tegenover de huidige moeilijkheden te vinden. Constructiemethoden zijn in onzen tijd sterk veranderd, maar evenzeer de werkwijze op de boerderijen. Daar ligt voor onze generatie een groot probleem. De nieuwe vorm kan en zal geboren worden uit dezelfde overwegingen als bij de oude boerderijen golden, omdat bij alle uiterlijke verandering de boer dezelfde mensch gebleven is, die „voortploegt, wat of er al geschiedt". Uit den inhoud. De typen; het Friesche type; Halle of Saksische type; Frankisch of langgeveltype, Villa-, Romemsch of Limburgsch type. Eenige mengtypen. Speciale boerderijen. Boerenbouwkunst. De boer worstelt in zijn werk met de aarde, die hijmetmoeitebedwingt, maar toch beheerscht. Door zijn werk en zijn aard is zijn leven (en dus ook zijn kunst) van een organische gebon denheid. Hij is de mensch, die, volgens RODIN, loopt in den tred der eeuwen. In de" schoonheid van ons land nemen de boerde rijen een belangrijke plaats in. Ze zijn schoon, omdat ze direct met de natuur verbon den zijn. De bouwwer ken zijn klaar gedacht en in de meest voor de hand liggende ma terialen en constructies Achterzijde vati een Saksische boerderij onder Leusden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1942 | | pagina 14