20 HEEMSCHUT „Wat in een menschenleeftijd verdween". Schrik nu Amsterdammer! Deze ten toonstelling kon ook heeten „Zestig jaar sloopen", als de heeren van Amstelodamum minder vriendelijk geweest waren. Bewonder en schrik bij zoo'n verzameling karakte ristiek stedeschoon, dat eenmaal was. Leg U neer bij gemotiveerde afbraak, noodig voor verkeer en uit overwegingen van hygiëne, maar zie tegelijk naar wat er voor in de plaats kwam. Het wordt meer dan tijd, dat er nu een krachtig stop geroepen wordt tot den slooper, die nog altijd met zijn houweel door Amsterdam gaat en nu hier, dan daar zijn afbrekend werk verricht. Zeker, er is een Monumentenlijst, waarmede vele bouwwerken beschermd worden, maar er is geen sloopverbod! Zeker, velen zien de beteekenis in van het behoud van een harmonischen, ouden gevel en zij hebben een offer over voor de grondige en deskundige restauratie,' maar nog veel meer gaan tot slooping over, want er is nog géén sloopverbodMenig pothuisje, menige trap-, hals-, tuit- of klokgevel kwam niet op de Monumentenlijst en gaf toch sfeer van intimiteit en karakteristieke schoonheid aan een gracht of straat. Hoeveel gevels zouden door deskundige verbouwing, na advies van een ervaren architect, of van een instelling als de Bond Heemschut weer bewoonbaar gemaakt kunnen worden met behoud van het stedeschoonZooals de heèr C. VISSER dat onlangs terecht opmerkte, is hier een soepel gehanteerd sloopverbod noodig met redelijke uitzonderingsbepalingen. Dit geldt voor Enkhuizen, Delft, Dordrecht, Stavoren, Blokzijl, Wijk bij Duurstede, Breda evenzeer als voor Amsterdam. Er staat ditmaal geen Damrak, Rokin of Spiegelgracht op het spel, maar een kwaad, dat door de geheele binnenstad, nu hier dan daar den kop opsteekt en voortwoekert. De Amsterdammer mag wel een kijkje op zijn weleer! Dan moet hij er nu voor opkomen en met krachtSignaleer eiken gevel die noodeloos valt, dring aan op restauratie, waar mogelijk en streef met eenzelfde vasthoudend heid, waarmede ge aan Amsterdam gehecht zijt, naar een weloverwogen sloopverbod. Ton Koot. H Bij herhaling zijn in het Maandblad van den Bond Heemschut mededeelingen ver schenen waaruit blijkt hoe noodig het is een sloopverbod in te stellen om te voor komen dat plotseling een oud bouwwerk verdwijnt dat met goeden wil behouden had kunnen worden, om daarna te overwegen langs welken weg tot herstelling te komen. Het blijkt dat er buiten de monumentenverordeningen en de bekende clausule van den Opperbevelhebber van Mei 1940 nog wel eens andere midcjelen te vinden zijn om het euvel te keeren. Zulk een geval deed zich voor te Maarheze N.Br., waar de houten standerdmolen te Soerendonk afgebroken zou worden. De geldende bepalingen voor de Brabantsche Gemeenten gaven redding. Deze bepalingen zijn vervat in een uitgave van V U G A, Vereeniging Uitgaven Gemeente Administratie. De daarin belangwekkende artikelen zijn ARTIKEL. 84. Het is verboden een bouwwerk geheel of voor een gedeelte te sloopen, zonder inachtneming van de bepalingen in dit Hoofdstuk vervat, en van de voorschriften ter uitvoering daarvan door Burgemeester en Wethouders gegeven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1942 | | pagina 6