r«:i HEEMSCHUT T MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT WAT HEEMSCHU T'S AANDACHT HAD Wat Heemschut's aandacht had, dat was dat Heemschut de aandacht had. 't Is alles Heemschut, Heemkunde, Heemkennis, Heemwaarde wat geboden wordt. Dat gaat goed. Laat ieder die 't wil doen de Heemschutgedachte propageeren. De A.N.W.B. organiseerde een boekententoonstelling, de A.N.V.V. doet blijkens haar blad ijverig aan de Heemkunde. Het Algemeen Nederlandsch verbond is bezig plaatselijke tentoonstellingen voor te bereiden. In het Stedelijk museum was een tentoonstelling van de Mij. Rembrandt, voornamelijk van topographische schilderijen. In hetzelfde museum is een Heemschuttentoonstelling op modernen grondslag op komst, waarschijnlijk in den a s. zomer. Wat was A. W. WEISSMAN toch een wijs man, om in 1910 het woord Heemschut voor zijn nieuw gestichte vereeniging (Bond) uit te vinden, te maken en te verdedigen. Wie had toen kunnen droomen. dat nog eens zoovelen zouden mededoen. Hij zal 't niet verwacht hebben. Het laatste gedicht van Candidus, van 1 Juni 1917 luidt: Welhaast zult gij niets meer weten, Weggegaan zijn en vergeten, Wordt dus waarlijk een wijs man, Wien geen kwaad meer deren kan. De molens die in lang vervlogen jaren, als een „verloren zaak" behandeld werden op de vergaderingenvan den Bond Heemschut doen nu opgeld. De materie moest de schoonheid te hulp komen. In November werd voor niet minder dan vier molens een matige bijdrage verleend in de kosten van herstelling. In December kwamen weder twee aanvragen, voor molens te Steenbergen N.Br. en te Arnhem, die beide moeten wachten tot 1942 wegens de smalle beurs van Heemschut. Want ondanks al de Heemkunde moet de Bond Heemschut nog steeds rondkomen behoudens een klein Rijkssubsidie met de contributiën der leden, een kleine groep belangstellenden, waarvan de meesten slechts f 5.— per jaar betalen, waarvoor zij dan tevens het maandblad ontvangen. Slechts de onverdroten ijver en toewijding van de bestuursleden en van de redactie van het blad, maakt het mogelijk in dezen tijd ons werk voort te zetten. Als een krachtdadige poging om de Heemschut gedachte in wijden kring uit te dragen werd in dit jaar de Heemschutserie gesticht. Het eerste dozijn deelen is voltooid. Dat is 25000 boeken, op een rij gezet een lengte van 250 Meter Heemschutpropaganda. Versaagt niet. Het jaareinde nadert. Door de duisternis van de Midwinterzonne wende gaan we door het licht van de Kerstkribbe, langs Sint Silvester, in de blijde verwachting der lichtende sterre van Driekoningen, wanneer de dagen gaan lengen. Want achter de duisternis is het licht. Ook voor Heemschut's werk. Ook als dit nummer wegens bijzondere bepalingen ruim een week telaat komt. De secretaris.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 3