152 HEEMSCHUT met de gedachte der samenstellers van dit boekje, dat „het Boerenhiem" met de beplanting in de onmiddellijke omgeving een onverbrekelijk deel moet uitmaken van het Friesche landschap. Daarnaast moet echter bij het kiezen der houtgewassen gelet worden op het doel, hetwelk met de beplantingen wordt beoogd. Ook speelt bij de keuze der boomsoorten, vooral bij boerderijen, de houtopbrengst een groote rol. De beplanting van boerderijen dicht bij de kom van een dorp kan vrijer worden uitgevoerd, dan wanneer zij verspreid in het landschap staat. In het laatste geval moet de keuze der te planten boomen en struiken in overeenstemming zijn met het karakter van het landschap. Dat de schrijvers daarin geheel zijn geslaagd, is naar onze meening twijfelachtig. Een beplanting als aangegeven voor een ontginnings boerderij in Friesland's Zuid-Westhoek zou met eenige wijziging der aangebrachte soorten passen voor een boerderij dicht bij de kom van een dorp; een combinatie van gele treurwilg, Italiaansche populier, Japansche kers en Zweedsche meelpeer is minder gelukkig gekozen. De verschijning van dit boekje vestigt de aandacht op de verzorging der boeren erven in het landschap en de schrijvers, de Heeren G. J. PANNEKOEK te Leeuwarden en J. SCHIPPER te Sneek hebben met veel liefde de hun opgedragen taak zoo systematisch en overzichtelijk mogelijk behandeld. Een groot aantal mooie foto's, ook van boerenerven, zooals zij niet moeten worden beplant, versieren den tekst. Bij Vilhelm Priors Koninklijke Boekhandel te Kopenhagen verscheen: Meddelelser fra foreningen til gamle bygningers bevaring Mededeelingen van de vereeniging tot het behouden van oude gebouwen Het jaarboek bevat eenige belangrijke artikelen: van de hand van Dr VILHELM LORENZEN, secretaris der Deensche vereeniging, over het behouden van de oude schoonheid der steden, een opstel van HlIGO MATTHIESSEN over middeleeuwsche plattegronden van steden, een bijdrage van den stadsbouwmeester SVEND MöLLER over de technici en de problemen die zich bij het behouden voordoen, een artikel van den stedebouwkundigen architect EGIL FlSCHER over het behouden van oude stadsdeelen en de waardevolle omgeving der gebouwen. Het boek is geïllustreerd met prachtige foto's van plattegronden van verschillende Deensche steden in het jaar 1858 en afbeeldingen van SVENDBORG en EBELTOFT. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat in het tijdvak April'40—April'41 veel goed werk is verricht tot behoud van gebouwen, straten en stadsbeelden. De Vereeniging heeft den Burgemeester van Kopenhagen gewezen op het groote gevaar, dat de Kroonprinsessestraat dreigt door de saneeringsplannen van dat oude stukje in het hart van Kopenhagen. Evenals wij, doet ook Denemarken alles wat in zijn vermogen is om zijn oud stadsschoon te behoeden en voor de toekomst te bewaren. J. R. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 14