150 HEEMSCHUT Winterswijk heeft in de algemeene politieverordening een reeks artikelen ingevoegd, waarbij het aan eigenaren, beheerders of gebruikers van binnen veertig meter afstand van een weg staande boomen, welke niet behooren tot bosschen of andere houtopstanden, verboden is deze te rooien of te doen rooien of beschadigen. Men moet deze boomen in behoorliiken staat van onderhoud brengen en houden. In bepaalde gevallen kan van deze verplichting ontheffing worden verleend en toe stemming tot rooien gegeven. Maar niet alleen wil men toezicht houden op de boomen langs de wegen, waar door dikwijls het aspect van stad en dorp zoozeer kan winnen, ook de tuinen, die geheel of gedeeltelijk aan een weg gelegen zijn komen onder controle; zij vallen onder het toeziend oog van deze verordening. Deze tuinen dienen in be hoorlijken staat van onderhoud gebracht te worden en moeten in zulken staat blijven. En de eigenaars, beheerders of gebruikers van andere onbebouwde per- ceelen, geheel of gedeeltelijk aan een weg gelegen, moeten deze perceelen ten ge noegen van Burgemeester en Wethouders van vuilnis en onkruid gezuiverd houden, terwijl zij bovendien afscheidingen voor zoover van den weg af zichtbaar tusschen aan wegen grenzende erven of tuinen, in goeden staat moeten onderhouden. Ten aanzien van het hebben, aanbrengen of toelaten van de voor het uiterlijk schoon dikwijls zoo weinig aantrekkelijke benzine- of oliepompen geldt dat deze niet zonder vergunning onverminderd het bij de Hinderwet bepaalde van B. en W. mogen worden aangebracht, waarbij vergunning geweigerd kan worden, wanneer de pomp naar het oordeel van B. en W. of bij-beroep van den Raad, de omgeving ontsiert. Datzelfde geldt eveneens voor ontsierende verkoop-automaten. Zoo is bij deze verordening ook het verkenen en onthouden van vergunning voor het aanbrengen van reclames geregeld. Vergunning kan geweigerd worden, indien de reclames zijn of worden aangebracht aan boomen, waranda's, koepels, bruggen, taluds van wegen en spoorbanen, terwijl het aantal reclames aan winkels, magazijnen, garages en andere gebouwen voor bedrijfsuitoefening bestemd of gebezigd, niet grooter mag zijn dan zes. Ook kan vergunning tot het aanbrengen van overigens toelaatbare reclame geweigerd worden wanneer zij de omgeving ontsiert. Allen, die zich wel eens geërgerd hebben aan de brutaliteit, waarmee zich soms reclame borden aan de voorbijgangers opdringen en ons van grooten afstand toeschreeuwen, zullen dezen maatregel toejuichen. Door de bepalingen van deze verordening heeft de gemeenteraad van Winterswijk in groote lijnen het tegengaan van stadsontsiering in de hand. Voor de bewoners dezer gemeente èn voor de velen, die het stadje bezoeken om eenigen tijd in den -mooien Achterhoek te verblijven, is dit een omstandigheid die men met vreugde mag begroeten. Voorwaar, voor de menschen wien de uiterlijke verzorging van het landschap en van stad en dorp ter harte gaat en wien de landschapsontsiering een doorn in het oog is, zal dit een verheugende verordening zijn. G. van der Heide.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 12