HEEMSCHUT 131 VERSLAG VAN DE COMMISSIE „HET DORP" op 10 September 1941 te Haarlem In den loop van het verslagjaar ving de commissie „Het Dorp" haar eigenlijke werkzaamheden aan. Al spoedig bleek de behoefte te bestaan, om in breeder kring van belangstellenden de aandacht te vestigen op de mogelijkheid en de wenschelijk-heid van het behoud of herstel van het dorpsschoon. Het meest geëigende middel scheen hiertoe de uitgifte van een eenvoudig vouwblad te zijn, waarin de doeleinden der commissie werden uiteengezet. Hiertoe werd overgegaaneen een voudig, aantrekkelijk en geïllustreerd vouwblad werd in een duizendtal exemplaren gedrukt. Deze vouwbladen werden in de eerste plaats toegezonden aan de besturen van ongeveer 250, naar het oordeel der commissie voor toezending in aanmerking komende gemeenten. Van verschillende gemeenten mocht aanstonds de verzekering worden ontvangen, dat zij ter zake reeds diligent zijn, terwijl vele andere direct hun bereidheid tot medewerking toezegden. Tallooze particulieren, niet zelden architecten, verzochten toezending der vouw bladen. Verschillende organisaties, waarbij de afdeeling Noord Brabant van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten en de Algemeene Nederlandsche Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer, verklaarden zich bereid medewerking bij de verspreiding te verleenen. In dit verband dient vermeld hoe op het congres van laatstgenoemde vereeniging een lans werd gebroken voor de herstelling of het behoud van de schoonheid, juist van kleinere steden of dorpen. De tweede taak, het in oogenschouw nemen van bepaalde streken of dorpen, waar de commissie meende goed werk te kunnen verrichten, stuitte voornamelijk af op de minder goede verkeersmogelijkheden. Het bleek de commissie, dat in de toekomst de beschikking zal dienen te worden verkregen over een samenstel van richtlijnen, welke dorpsbesturen bij voorbaat in het oog hebben te houden bij de bewaring of de herstelling van dorpsschoon. Daarnaast zou de uitgave van een geïllustreerd boekwerk over de schoonheid van het dorp, de bewaring en de herstelling ervan, aanbevelenswaardig zijn. Hiertoe zal echter vóór alles noodig zijn, dat beschikt wordt over een deskundig schrijver en goed fotomateriaal. Contact werd verkregen met het sociografisch bureau van de gemeente Zaandam, waar binnenkort een uitbreiding en saneering van een landelijk deel der gemeente zal plaats vindengenoemd bureau zal gaarne voorlichting en medewerking van de commissie ontvangen. De commissie stelt zich voor de uitgave van bovenbedoelde richtlijnen tot stand te doen komen en die van een geïllustreerd werk te bevorderen. Ongetwijfeld doen zich thans bij het werk der commissie moeilijkheden van bij zonderen aard voor; de belangstelling, die echter in breeden kring in het streven der commissie wordt getoond, vormt een aansporing om op den ingeslagen weg voort te gaan. De secretaris van de Commissie Het Dorp, Mr P. J. MYKSENAAR. UITGEBRACHT IN DE ALGEMEENE VERGADERING

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 9