HEEMSCHUT 129 af natuur en landschap kan waarnemen te dichte bebouwing lintbebouwing is daarvoor een absoluut beletsel, een te dichte beplanting tot zekere hoogte eveneenseen fraaie, geheel dichte wegbeplanting met breed uitgegroeide struiken kan door haar natuurlijke schoonheid .eveneens recreatieve waarde bezitten, en wanneer het den weg begrenzende landschap weinig schoonheid biedt, volkomen verantwoord zijn. Evenzoo is b.v. de statige, majestueuze beukenbeplariting van de Middachter Allee van zulk een indrukwekkende en de aandacht geheel absorbeerende schoonheid, dat men het aantrekkelijke landschap aan weerskanten van dezen weg nauwelijks opmerkt; de gelegenheid daartoe is niettemin blijven bestaan. Deze gelegenheid kan echter vrijwel geheel benomen worden door een dichte beplanting van laag hout; biedt deze dan bovendien op zich zelf weinig schoon heid, dan vermindert zij in sterke mate de recreatieve waarde van den weg. Wij moeten immers niet vergeten, dat de mensch, die voor zijn ontspanning naar buiten trekt om zich uit de dagelijksche beklemming van de stad te bevrijden, mede in de eerste plaats de wijde, open ruimte van het landschap zoekt, die hem het gevoel van vrijheid en bevrijding schenkt. Gevallen van te dichte wegbeplanting doen zich nu inderdaad allerwege in het land voor; onze Commissie was daar reeds op attent, terwijl ons medelid, Dr Ir W. C. KLEIN, daarop in een uitnemend artikel: „Belemmeringen van het uitzicht op het landschap vanuit onze openbare wegen", o.a. door „lintbeplanting", ver schenen in het tijdschrift „Wegen" van 1 Juni 1941, nog eens, in het bijzonder wat de Veluwe betreft, de aandacht heeft gevestigd. Hij noemt daarin verschillende voorbeelden, waarbij tengevolge van te dichte beplanting fraaie uitzichten op de heiden, enz. geheel verloren zijn gegaan. Tevens wijst hij echter op de beweeg redenen, o.a. van eigenaars van landgoederen e.a., om dergelijke beplantingen op hun bezit aan te brengen. Inderdaad heeft dit vraagstuk verschillende kanten; zoo kan struik- en haagbeplanting ook haar nut hebben als windscherm, en voor het auto- en fxetsverkeer tevens als lichtscherm. Teneinde de verschillende bij dit vraagstuk betrokken belangen naar behooren te behartigen, zal het daarom noodig zijn le. om ieder geval op zich zelf te beschouwen, en tot oplossing trachten te brengen 2e. om daarbij te trachten tot een compromis te komen, b.v. door het gedééltelijk openkappen van de wegen, waarvoor de eigenaars der betrokken gronden en wegen vermoedelijk wel te vinden zullen zijn. Verder zal het voor onze Commissie, die zelve onmogelijk al dergelijke gevallen in het geheele land zal kunnen behandelen, het beste zijn, daarvoor te trachten te interesseeren de verschillende provinciale of streek-organisaties voor natuur- en landschapsbescherming. Wij hebben daarmee ook reeds een begin gemaakt. In dit verband willen wij nog de aandacht vestigen op de door de gemeente Hilversum in dit jaar uitgevaardigde Verordening, die er op gericht is het onbe lemmerde uitzicht vrij te houden en te waarborgen over de heiden en op de bosschen, welke uitzichten en panorama's door hoog opgaand geboomte of andere houtopstanden verloren zouden kunnen gaan. Tenslotte hebben wij nog melding te maken van twee voor onze Commissie ver heugende feiten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 7