138 HEEMSCHUT BOEK EN TIJDSCHRIFT Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht Amsterdam Een Jaarverslag van een Gemeentelijken Dienst is over het algemeen geen aan trekkelijke lectuur. Zoo is het ook met het jaarverslag van het Gemeentelijk bouw en woningtoezicht van Amsterdam over 1940. Er staan vele mededeelingen en tabellen in die slechts voor vakkundigen belangrijk zijn. Maar dat van dit verslag melding wordt gemaakt, is omdat het Amsterdamsche Bouwtoezicht vooraan staat in den strijd tegen velerlei soort ontsieringen in de stad en daardoor een krachtige medewerker is voor datgene wat de Bond Heemschut zoovele jaren tracht te doen, de schoonheid van stad en dorp te verbeteren, de ontsieringen op te ruimen. Het is zoo belangrijk dat de Gemeentelijke instantie van Amsterdam voorgaat, omdat de ervaring leert, dat' velerlei bepalingen die hun oorsprong vonden in Amsterdam, later teruggevonden worden in de bouwverordeningen van kleinere gemeenten. Van het aesthetisch toezicht meldt het verslag dat de architecten-commissie voor de oude stad onderdeel van de schoonheidscommissie 401 bouwplannen behan delde, waarvan 274 werden goedgekeurd, de overige afgekeurd of in bespreking verbeterd. Daarbij hadden 13 betrekking op bouwwerken die op de Gemeentelijke monumentenlijst voorkomen. De monumentenlijst werd weder uitgebreid met 12 objecten, waarbij een molen en een banpaal. Door het bekende besluit van den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van 21 Mei 1940, zijn nu ongeveer 4000 perceelen beschermd, zooals reeds voor een beperkt getal geschiedde door de monumentenverordening. De behandeling gaat via Rijksmonumentenzorg. Dit betrof in 1940 reeds 59 gevallen. Het is een belang rijke zaak, omdat de oude gevels die niet bijzonder genoeg waren om op de Monumentenlijst te verschijnen, nu ook beschermd zijn. Onder het hoofdstuk antennepalen is vermeld dat de opruiming gereed is. In totaal zijn in Amsterdam 59.233 antennepalen verwijderd, verspreid over straatwanden van 550 K.M. In de reeds „gezuiverde gebieden" werden 271 opnieuw opgerichte palen en 250 opnieuw aangebrachte uitstekende latten verwijderd. Met hoeveel tact dit geschiedde, blijkt uit de zinsnede: tot de verwijdering van Gemeentewege behoefde in het verslagjaar niet te worden overgegaan. Aldus voedt het Gemeen telijk Bouwtoezicht den Amsterdammer op om hem te doen begrijpen dat hij zijn schoone stad niet ontsieren mag. Omtrent de reclame, het oude strijdpunt van Heemschut, zegt het verslag dat er 1342 aanvragen inkwamen, dat 142 reclameobjecten, die reeds waren aangebracht, in overleg werden verkleind, gewijzigd of verwijderd, waarbij het slechts één keer voorkwam dat een ontsierende reclame van Gemeentewege op kosten van belanghebbende werd verwijderd Het biedt verheugenis dat vele vraagstukken die de Bond Heemschut vele jaren geleden ter hand trachtte te nemen, nu van Gemeentewege grondig en krachtig worden behandeld. A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 16