HEEMSCHUT 119 Bij de vele vraagstukken die zich voordeden is wel het eenvoudigst een overzicht te verkrijgen aan de hand van de rubrieken die vele jaren het secretariaat werk verschaften. Het vraagstuk der ontsierende reclame werd losgelaten. Het is opmerkelijk gade te slaan hoe de ontsiering der steden toeneemt en daarmede hun geheele aanzien zakt, wanneer niet regelmatig de hand wordt gehouden aan het opruimen van ontsieringen. De reclame in het landschap nam niet toe. De fabrikanten hadden blijkbaar weinig behoefte aan adverteeren. Alleen de verzekeringmaatschappijen doen nog alom het landschap, de steden en dorpen ontsieren door hun, met jaar tallen gedocumenteerde, geëmailleerd ijzeren borden, als even zoovele, inktvlekken op het schilderij, als aantasting van de schoonheid van stad en land. Als vervolg op de Documentatie van Landelijke Bouwkunst, waarvoor ten vorigen jare een Stichting in het leven geroepen werd en door de behoefte aan werk voor bouwkundige .teekenaars, werd met medewerking van de Overheid, Monumenten zorg, Gemeentelijke bureaux en belangstellende architecten die hun ateliers ter beschikking stelden, ter hand genomen het opmeten en in teekening brengen van oude bouwwerken, waarvan nog geen opmetingen bestaan. Dit is nuttig voor de toekomst, als studiemateriaal, voorbereiding voor restauratie en tevens leerzaam voor de jonge menschen die het doen. Zoo worden hier in Haarlem de oude hofjes opgemeten en in teekening gebracht met medewerking van de chefs van de Gemeentelijke Openbare Werken. Het aloude vraagstuk van de demping van grachten schijnt tot stilstand te zijn .gekomen omdat men is gaan begrijpen dat bij een stedelijke waterleiding een grooter watergebruik en een rioleering behoort, de grachten niet als open riool dienst kunnen doen. Gememoreerd dient het krachtige voorbeeld dat Haarlem gaf met de Bakenessergracht, die dreigde gedempt te worden, doch die, na grondige bestu deering van dit geval, behouden kon blijven. Aan de herstelling van kademuren, een rioleering en wat daar verder bij te pas komt, is door de tijdsomstandigheden nog niet begonnen. Nog juist te laat, ging te Gouda een doodloopende binnen gracht, die ernstig vervuild was, de Nieuwe Haven, verloren, met het bekende resultaat, een breede, ledige straat met oude lage bebouwing die daar niet bij past. Te Rotterdam werd de Schie gedempt met het puin van de afbraak van de ver woeste binnenstad. Nieuwe vraagstukken kwamen op dit gebied niet naar voren. De molens stonden zeer in de belangstelling. Eenerzijds werden veel molens ver woest of beschadigd, eerst door oorlogsgeweld, later door een feilen storm. Dit gold vooral de Zuidelijke provinciën. Anderzijds kwam de behoefte om den wind, als gave der natuur, toe te passen voor beweegkracht der molens. Bij de herstelling en redding van de molens moet aan de Vereeniging „De Hollandsche Molen" en speciaal aan haar Bestuurslid den heer Jhr Mr F. VAN RlJCKEVORSEL te 's-Her- togenbosch dank worden gebracht. Eenige keeren kon de Bond Heemschut de hand reiken door een matige bijdragei Dit betrof de molens te Asperen, Willem stad, Sprang, Meeuwen en Westkapelle. De molens worden van Overheidswege beschouwd als monumenten van geschiedenis en kunst» Dit bracht mede dat het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, geadviseerd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 9